Postoj SaS prinesie nový problém, upozornil Juraj Hrabko

NETKY.SK • 9 Jún 2022, 08:47 • 2 min
Postoj SaS prinesie nový problém, upozornil Juraj Hrabko

BRATISLAVA - Neúčasť SaS na rokovaniach koaličnej rady neprispeje k vyriešeniu problémov, naopak, prinesie nový, keďže bude dočasne vyradená jedna platforma na vzájomnú komunikáciu. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

slovakia

left justify in out

Problémy, ktoré by riešili na koaličnej rade, podľa neho len presunú na inú úroveň, najskôr vládnu alebo parlamentnú. „Situáciu to neupokojí. Sledujeme tým len ďalší rozklad vládnej koalície, rozklad pravidiel a rozklad štátu,“ vyhlásil Hrabko.

 

Štandardne by napríklad právo veta vyplývajúce z koaličnej zmluvy mali podľa neho uplatňovať na rokovaniach koaličnej rady. „V koaličnej zmluve neplatí už veľmi veľa vecí. Ale malo by to byť tak, že veto si treba uplatniť na koaličnej rade. Návrh, ktorý nie je vydiskutovaný na koaličnej rade, by sa nemal dostať ani na vládu, nieto ešte do parlamentu.“

 

img

 

Zároveň dodal, že dnes si každá vládna strana vykladá koaličnú zmluvu ako chce. „Richard Sulík hovorí, že bude niečo vetovať vo vláde alebo v parlamente, ostatní koaliční partneri hovoria, že veto budú rešpektovať. Uvidíme, ako to bude.“

 

Prečítajte si tiež: Minister školstva vetoval zvýšenie platov zamestnancov školstva, vyhlásil Matovič

 

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Hlava štátu pripomenula, že nerozporuje časti, ktoré majú umožniť okamžitú pomoc. Prekáža jej, že ustanovenia, ktoré majú platiť od nového roka, schválili v skrátenom legislatívnom konaní.

 

„Čo sa týka zrýchleného konania, prezidentka už v prejave v roku 2020 konštatovala, že takéto skrátené legislatívne konanie nemieni tolerovať. A doteraz ho napriek tomu tolerovala. Parlament prijal už zhruba stovku vecí v skrátených legislatívnych konaniach,“ poznamenal Hrabko.

 

img

 

Doterajšia prax podľa neho ukazuje, že strany vládnej koalície zvyčajne nadužívajú možnosť skráteného legislatívneho konania a opozičné strany im to vyčítajú. „Keď sa karta otočí a stanú sa vládnymi stranami, začnú nadužívať skrátené legislatívne konanie a protestujú tie, ktoré ho nadužívali dovtedy,“ povedal Hrabko.

 

Pripomenul, že ústavný súd už v minulosti v súvislosti so skráteným legislatívnym konaním rozhodol tak, že prípadné procesné pochybenia parlamentu pri rokovaní o návrhu zákona odstránili záverečným hlasovaním.

 

Možno vás zaujme: Premiér vyzval poslancov, aby nepodporili lacné divadlo pri odvolávaní Sulíkatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies