Poľskí výskumníci holokaustu sa nemusia sa ospravedlniť za svoje tvrdenia

NETKY.SK • 17 August 2021, 06:06 • 2 min
Poľskí výskumníci holokaustu sa nemusia sa ospravedlniť za svoje tvrdenia

VARŠAVA - Odvolací súd v Poľsku v pondelok zamietol žalobu na dvoch popredných výskumníkov holokaustu. Súdy totiž nie sú zodpovedné za posudzovanie vedeckého výskumu.

slovakia

left justify in out

Jan Grabowski, poľsko-kanadský profesor histórie na University of Ottawa, a Barbara Engelkingová, zakladateľka a riaditeľka poľského Centra pre výskum holokaustu vo Varšave, rozsudok privítali a označili ho za „veľké víťazstvo“.

 

Súvisiaci článok: Pamätník holokaustu podporil vedcov, ktorým súd nariadil ospravedlniť sa za svoje tvrdenia

Výskumníci čakali pol roka na pondelňajší rozsudok. Poľský súd vtedy nariadil spomenutým odborníkom, aby sa ospravedlnili 81-ročnej Filomene Leszczynskej za údajné ohováranie jej strýka v súvislosti s jeho skutkami počas druhej svetovej vojny.

Podľa právnikov spomenutej ženy výskumníci v knihe Noc bez konca: Osud židov vo vybraných okresoch okupovaného Poľska ohovárali jej zosnulého strýka Edwarda Malinowského, keď naznačili, že v priebehu vojny pomáhal pri zabíjaní Židov. Rodina však tvrdí, že počas nemeckej okupácie Poľska zachraňoval príslušníkov židovského národa.

Niektorí vedci a iní ľudia sa obávali, že keby súd Grabowského a Engelkingovú potrestal, mohlo by to mať negatívny vplyv a odradiť mladých vedcov od toho, aby sa začali zaoberať citlivou otázkou poľského správania sa voči Židom počas druhej svetovej vojny.

Poľsko bolo počas vojny okupované nacistickým Nemeckom a jeho obyvateľstvo bolo podrobené masovému vraždeniu a otrockej práci. Poliaci vzdorovali nacistom doma i v zahraničí a s treťou ríšou ako štát nikdy nespolupracovali. Napriek tomu sa však našli jednotlivci, ktorí Židov počas okupácie vydali Nemcom. Táto téma bola počas komunistickej éry tabuizovaná a každé nové odhalenie poľských priestupkov v ostatných rokoch vyvolalo odpor. Na druhej strane tisíce Poliakov pri záchrane Židov riskovali svoje vlastné životy. V Poľsku zahynuli tri milióny z vtedajšej 3,3-miliónovej populácie Židov v krajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies