V kauzách Mýtnik I a Mýtnik II bolo obvinených celkovo 14 osôb

NETKY.SK • 24 Jún 2021, 15:39 • 2 min
V kauzách Mýtnik I a Mýtnik II bolo obvinených celkovo 14 osôb

BRATISLAVA - Informoval o tom dnes na tlačovom brífingu na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Ondrej Repa.

slovakia

left justify in out

Ako vysvetlil, v prípade Mýtnik I ide predovšetkým o trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ktorý je súčasne posúdený ako závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Prípad sa týka IT zmlúv, ktoré uzatvárala Finančná správa SR v roku 2013 až 2018.

 

Porušenie zákona 
Ako zdôraznil Repa, počas vyšetrovania dostatočne preukázali, že pred samotným uzavretím zmlúv bol opakovane porušený zákon, konkrétne zákon o verejnom obstarávaní. "Verejné obstarávanie bolo nastavené tak, aby bola na konci úspešná firma, ktorá na konci aj zmluvy uzavrela," vysvetlil.

 

Predmetné IT systémy dodali za sumy, ktoré z hľadiska zákona nezodpovedajú hospodárnemu a efektívnemu využívaniu verejných prostriedkov.

 

img

 

"Uznesenie o vznesení obvinenia z mesiaca január pracovalo so zmluvou prevyšujúcou 42 miliónov. Avšak následným vyšetrovaním bolo zistené, že celková suma, ktorá naväzuje na tieto predmetné zmluvy, prevyšuje sumu 65 miliónov eur," uviedol Repa.

Akcia Mýtnik II nadväzuje na podozrenia z majetkovej trestnej činnosti. Predmetom vyšetrovania je ale legalizačná schéma, ktorá nadväzovala na ekonomickú trestnú činnosť. V tejto časti vzniesli obvinenie voči trom osobám pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Toto obvinenie bolo pritom založené predovšetkým na veľmi detailnej analýze výpisov z účtov.

 

Príliš veľká suma  
"Do tohto finančného toku za firmou, ktorá mala IT systémy dodávať, bol zapojený ďalší rad zahraničných firiem z viacerých krajín, ktoré si medzi sebou tieto finančné prostriedky presúvali. Pričom aktuálne bola deklarovaná suma, ktorá nezodpovedá vykonanému plneniu vo výške 20 miliónov eur," skonštatoval Repa.

 

img

 

Dodal, že premetom vyšetrovania v tejto veci je aj rozsiahla korupčná činnosť. "Stav dokazovania vyvodzuje záver, že v tomto prípade mali konať vo vzájomnej súčinnosti ako vysokí predstavitelia tak aj predstavitelia podnikateľského sektora a dokonca aj osoby, ktoré k danému obchodu nemali žiadny vecný ani osobný vzťah," uzavrel Repa.


Zo 14 obvinených osôb v oboch prípadoch sú štyria vylúčení na samostatné trestné konanie. Väzobne sú stíhaní štyria obvinení. U podnikateľa Jozefa B. vypustili kolúznu väzbu, avšak naďalej zostal v útekovej väzbe.

 

"Podotýkam, že zákonnosť a dôvodnosť väzby u všetkých obvinených osôb posudzoval Špecializovaný trestný súd a následne aj Najvyšší súd SR," doplnil Repa. Svoju vinu či už v celom rozsahu alebo v prevažnej miere priznalo celkovo osem obvinených.

 

img

 

Dve akcie  
Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala 29. januára v rámci akcie Mýtnik bývalého šéfa finančnej správy Františka I. a ďalšie osoby v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní. Polícia v rámci akcie obvinila aj podnikateľov Michala S. a Jozefa B.

 

NAKA zasahovala aj 17. júna v rámci akcie Mýtnik II, obvinila šesť osôb z trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, korupcie a machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies