Joe Biden sa pripojí k stretnutiu Bukurešťskej deviatky

NETKY.SK • 10 Máj 2021, 15:34 • 2 min
Joe Biden sa pripojí k stretnutiu Bukurešťskej deviatky

BUKUREŠŤ - Americký prezident Joe Biden sa prostredníctvom videospojenia zúčastní na stretnutí prezidentov východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

slovakia

left justify in out

Na podujatí, ktoré sa v pondelok uskutoční v rumunskom hlavnom meste, sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zúčastnené krajiny reprezentujú takzvanú Bukurešťskú deviatku, skupinu najvýchodnejších členov NATO. Väčšina z nich sa obáva ruských pokusov znovu obnoviť svoj vplyv v regióne, pričom nepokoj rastie najmä od anexie Krymu v roku 2014.

 

img

Rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý je hostiteľom podujatia, sa prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadril, že je rád, že môže medzi nimi privítať Bidena. Stretnutie je podľa jeho slov prípravou na samit NATO, ktorý sa uskutoční 14. júna v Bruseli.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prezident Mun Če-in využije samit s Bidenom na naštartovanie diplomacie s Kóreou

Na pondelkovom stretnutí, ktorého spoluhostiteľom je poľský prezident Andrzej Duda, by mali diskutovať o obrane a odstrašovaní na východnom okraji aliancie. Podľa šéfa poľského Národného bezpečnostného úradu Pawla Solocha by mali hovoriť aj o bezpečnosti v regióne Čierneho mora a na Ukrajine.

Bukurešťskú deviatku tvoria Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko a trojica pobaltských štátov - Estónsko, Lotyšsko a Litva. Na júnovom samite NATO by mal Biden s ďalšími lídrami hovoriť o napätých vzťahoch s Ruskom a Čínou, stiahnutí jednotiek z Afganistanu a budúcnosti 30-člennej aliancie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies