Policajti si v prvý školský deň posvietia nielen na vodičov, ale aj na školákov

NETKY.SK • 31 August 2012, 07:40 • 2 min
Policajti si v prvý školský deň posvietia nielen na vodičov, ale aj na školákov

Policajti si v prvý školský deň posvietia nielen na vodičov, ale aj na školákov - Doprava Nový školský rok je opäť predo dvermi. Žiaci a študenti sa po letných prázdninách vracajú do svojich tried, aby pokračovali v štúdiu vo vyšších ročníkoch.

slovakia

left justify in out

imgNový školský rok je opäť predo dvermi. Žiaci a študenti sa po letných prázdninách vracajú do svojich tried, aby pokračovali v štúdiu vo vyšších ročníkoch. Je to veľký deň najmä pre deti, ktoré prvý krát prichádzajú na vyučovanie, často v sprievode svojich rodičov. Po dlhšom čase nastáva väčší presun obyvateľov, ktorý sa prejavuje najmä zvýšeným počtom osobných automobilov na cestách, cestujúcich v diaľkových, prímestských spojoch autobusovej a železničnej dopravy, ako aj  cestujúcich mestskej hromadnej dopravy. Detí a mládeže bude postupne pribúdať na priechodoch pre chodcov, zastávkach, chodníkoch a iných verejných priestranstvách. Spolu s ostatnými obyvateľmi miest a obcí  tak predstavujú pre bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky určité riziko, pretože najmä deti často nevenujú dostatočnú pozornosť dopravnej situácii na cestách.

Preto polícia počas prvého školského dňa, v pondelok 3. septembra 2012, posilní hliadky na celom Slovensku. Policajná akcia bude zameraná na zvýšený dohľad nad bezpečnosťou školákov v okolí škôl a v priľahlých uliciach. Policajti dohliadnu aj na plynulosť cestnej premávky, ktorú budú v prípade potreby riadiť a usmerňovať. Cieľom tejto akcie je zabezpečiť všetkým účastníkom cestnej premávky potrebnú bezpečnosť. Do akcie bude v tento deň zapojený maximálny počet nielen dopravných a poriadkových policajtov, ale aj policajtov železničnej, hraničnej a cudzineckej polície.

Oceňujeme rodičov detí, ktorí svojim prístupom a výchovou dokážu našim najmladším účastníkom cestnej premávky vysvetliť základné pravidlá a niekoľko dôležitých dopravných značiek. Deti sú často impulzívne, nevedia presne odhadnúť vzdialenosť a čas, majú zúžené zorné pole či neúplne rozvinutú motoriku.  Užitočné je, ak rodič prejde s dieťaťom celú trasu do školy tak, aby to neskôr zvládlo bezpečne aj samé.

Chodec (teda aj dieťa) je povinný používať predovšetkým chodník. Tam, kde nie je, chodí sa po ľavej krajnici, alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Po ľavej strane vozovky alebo krajnici sa chodí preto, aby mal chodec dobrý výhľad na vozidlá, ktoré prichádzajú oproti a tiež preto, aby ho vodič lepšie videl. Ak je to potrebné, dokáže sa chodec vozidlám včas vyhnúť. Je to dôležité najmä za zníženej viditeľnosti a v noci. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu. Mimo priechodu smie chodec cez cestu prechádzať len kolmo na jej os a ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti zmeniť ich smer a rýchlosť jazdy. Chodec sa nesmie bezdôvodne zdržiavať na ceste, ani sa zastavovať. Prekonávať zábradlie a iné zábrany je zakázané.

Vodiči sa musia snažiť najmä predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, detí i starších ľudí. Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú  dosť času, aby dokončili prechádzanie. Situáciu v cestnej premávke treba pozorne sledovať, a pokiaľ vodič vo vedľajšom jazdnom pruhu zníži rýchlosť jazdy a zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov, taktiež okamžite znížime rýchlosť jazdy a zastavíme vozidlo, aby bol umožnený bezpečný prechod cez cestu všetkým chodcom.

Polícia na celom území Slovenska venuje dlhodobo zvýšenú pozornosť bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Vykonávame dohľad nad cestnou premávkou nielen z dôvodu dodržiavania dopravných predpisov všetkými účastníkmi, ale aj z dôvodu zvýšenej hustoty premávky na cestách. Dôrazne upozorňujeme vodičov na dôsledné dodržiavanie dopravných predpisov. Najmä, aby na preplnených a vyťažených cestách zvážili svoje konanie a správanie a aby tak, ako všetci účastníci, prišli do cieľa svojej cesty živí a zdraví.

Napriek znižovaniu nehodovosti a úmrtnosti na cestách upozorňujeme vodičov, že pravidlá cestnej premávky platia aj tam, kde nie je policajná hliadka. Preto by sa mali vodiči správať zodpovedne a ohľaduplne, aby neohrozovali seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zdroj: PPZ SRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies