Podľa rakúskeho ministra opatrenia proti nelegálnym migrantom fungujú

NETKY.SK • 16 Máj 2024, 15:12 • 2 min
Podľa rakúskeho ministra opatrenia proti nelegálnym migrantom fungujú

VIEDEŇ - Sprísnené azylové pravidlá vrátane väčšieho počtu hraničných kontrol a deportácií majú v Rakúsku jasný účinok, uviedol rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.

slovakia

left justify in out

"Prevádzači sa teraz Rakúsku vyhýbajú veľkým oblúkom," uviedol konzervatívny politik pre nemecký denník Die Welt vo vyjadreniach, ktoré vo štvrtok zverejnili online. V prvom štvrťroku 2023 podľa ministra zadržali na hraniciach krajiny s Maďarskom 4450 nelegálnych migrantov, zatiaľ čo v rovnakom období tohto roka to bolo len 190 osôb.

"Vtedy prichádzali najmä muži, ktorí cestovali sami. To sa teraz zastavilo," povedal Karner z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Jedným z dôvodov tohto stavu je podľa ministra oveľa viac kontrol na hraničných priechodoch a v pohraničných oblastiach, pričom sa zároveň zrýchlilo azylové konanie.

"Taktiež sa snažíme potlačiť repatriáciu nelegálnych a kriminálnych migrantov. To všetko je odkazom pre prevádzačskú mafiu: Rakúsko pre vás nie je dobré miesto," dodal.

Karner sa vyslovil za to, aby Afganci, ktorí sa dopustili trestných činov, boli podľa možnosti poslaní späť. "V prípade Sýrie by som zašiel ešte ďalej – napríklad oblasť Lázikíja sa považuje za celkom bezpečnú. Prečo by sme tam v budúcnosti nemohli posielať Sýrčanov späť? Nesmú existovať žiadne falošné tabu," povedal.

Minister vyzdvihol Dánsko, ktoré podľa jeho slov uzavrelo s kosovskou vládou dohodu, ktorá umožňuje, aby v krajine fungovali záchytné centrá na deportáciu odsúdených zločincov z tretích krajín."ÖVP chce presadiť takúto dohodu pre Rakúsko podľa dánskeho vzoru," uviedol Karner pre Die Welt.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / DPA, Foto: Vindobona.org
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies