Počet oficiálnych divákov na slávnostnom otvorení OH 2024 stanovili na 326-tisíc

NETKY.SK • 9 Marec 2024, 18:15 • 2 min
Počet oficiálnych divákov na slávnostnom otvorení OH 2024 stanovili na 326-tisíc

Špekulácie okolo toho, koľko ľudí si bude môcť oficiálne pozrieť slávnostné otvorenie Hier XXXIII. olympiády 26. júla tohto roku, v utorok ukončil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Oznámil, že organizátori budú predávať alebo distribuovať spolu 326-tisíc vstupeniek.

slovakia

left justify in out

Pôvodne sa uvažovalo, že by najsledovanejšiu udalosť mohlo zblízka vidieť až 600-tisíc divákov. Vzhľadom na obavy z bezpečnostných rizík došlo k výraznej redukcii pôvodných plánov.

Z celkového maximálneho počtu 326-tisíc divákov si 104-tisíc ľudí zakúpilo, resp. ešte bude môcť zakúpiť vstupenky na najlepšie miesta v blízkosti diania. Ďalších 222-tisíc ľudí dostane vstupenky na vyššie miesta tribún bezplatne na základe určitého distribučného zoznamu.

Uvedené celkové číslo výrazne prevyšuje počet divákov, ktorí mohli naživo vidieť slávnostné otvorenie olympijských hier kedykoľvek v minulosti. Dramatický nárast počtu vstupeniek je zapríčinený tým, že dejiskom otvorenia na rozdiel od minulosti nebude veľký štadión. Kapacita tých súčasných nedosahuje ani 100-tisíc miest.

Počas slávnostného otvorenia OH 2024 sa výpravy z celého sveta poplavia na dovedna 180 lodiach bezmála sedem kilometrov po rieke Seina, pričom tisíce divákov budú lemovať oba jej brehy. Samozrejme, ďalší diváci môžu sledovať plavbu výprav po Seine pod holým nebom aj z okolitých vyšších budov.

Podľa francúzskeho ministra vnútra Géraylda Darmanina žiadna krajina neoznámila, že by sa jej výprava na takto poňatom slávnostnom otvorení nechcela zúčastniť. „Dôverujú našej organizácii,“ vyhlásil.

Vyvrcholenie otváracieho ceremoniálu sa odohrá v záhradách Trocadéra oproti Eiffelovej veži. Vstupenky na toto miesto sú najdrahšie.

Podľa francúzskych organizátorov hier bude slávnostné otvorenie OH 2024 „ikonické“ a prevýši doterajší najmonumentálnejší otvárací ceremoniál OH 2008 v Pekingu, ako aj ceremoniál otvorenia OH 2012 v Londýne, ktorý vstúpil do histórie viacerými nezabudnuteľnými scénami, predovšetkým senzačným účinkovaním britskej kráľovnej Alžbety II. v pamätnom videoklipe.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Zdroj: Olympic.sk, Foto: Vizualizácia plavby olympijských výprav po Seine počas slávnostného otvorenia OH 2024..
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies