Nádhera z ľadu: Koľko vám bude trvať či stáť vás cesta za ľadovým dómom v Tatrách?

NETKY.SK • 19 Január 2019, 15:52 • 3 min
Nádhera z ľadu: Koľko vám bude trvať či stáť vás cesta za ľadovým dómom v Tatrách?

VYSOKÉ TATRY - Od novembra minulého roka je na Hrebienku vo Vysokých Tatrách opäť otvorený Tatranský ľadový dóm, jedna z najväčších zimných turistických atrakcií v regióne. Sochári z niekoľkých krajín ho stavali nepretržite 30 dní, 12 hodín denne. Uviedol to manažér stavby Rastislav Kromka a dodal, že každý deň na stavbe pracovali v priemere takmer tri desiatky ľudí.

slovakia

left justify in out

„Najťažšie bolo prekonať teploty, veľmi teplú jeseň, ktorá tu vládla, vonku bolo aj 15 až 20 stupňov. Bol to celkom oriešok schladiť to vo vnútri tak, aby sme dokázali lepiť bloky ľadu dohromady a následne z nich rezať sochy a jednotlivé monumenty,“ zhodnotil Kromka.

 

225 ton ľadu a a 1880 kusov ľadových blokov

 

Gro slovensko-česko-poľského tímu, ktorý stál za ľadovým chrámom, tvorili stálice ako napr. Adam Bakoš, prišli však aj nové tváre, napr. sochárka z amerického Texasu.

 

„Ide už o šiesty ročník, tento rok sa nesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonády a je vytvorený z rekordných 225 ton ľadu, ktoré sú rozložené do 1880 kusov ľadových blokov," doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.

 

img

 

V Berniniho kolonáde je situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách. Samotná hlavná kupola má rekordnú výšku až 11,5 metra a originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, slovensko-grécky sklár a dizajnér.

 

Minulý rok navšívilo ľadový dóm štvrť milióna návštevníkov

 

Ku kupole, ktorá skrýva ľadové umenie, sa dá dostať lanovkou alebo pešo po nenáročnej turistickej trase. Pred rokom navštívilo túto atrakciu rekordných 250.000 ľudí, organizátori dúfajú, že toto číslo sa im podarí dosiahnuť aj tento rok, prípadne ho ešte o čosi navýšiť. Chrám bude otvorený denne od 9.00 do 16.30 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov otváracie hodiny predĺžia.

 

Ako sa tam dostanete? 

 

Vstup do baziliky z ľadu je pre návštevníkov bezplatný a uskutočňujú sa v ňom aj koncerty. Tatranci veria, že ľadový chrám, ktorý je už tradičnou súčasťou hlavnej turistickej sezóny v zime, vydrží aspoň do apríla. Všetko však závisí od počasia.

 

Existujú dve možnosti ako sa dostanete do ľadového dómu na Hrebienku. Buď si dáte prechádzku s miernym stúpaním, ktorá je dlhá približne 4 km, a trvať vám bude približne 45 minút, alebo využijete lanovku Starý Smokovec-Hrebienok a hore sa vyveziete, kde cesta trvá okolo 7 minút a lístok stojí pre dospelého 8 eur. 

 

img
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies