Počet nakazených koronavírusom narastá, ako reagujú jednotlivé krajiny?

NETKY.SK • 1 Apríl 2020, 11:59 • 2 min
Počet nakazených koronavírusom narastá, ako reagujú jednotlivé krajiny?

Viac ako 840.000 ľudí na svete je nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 a približne polovicu obyvateľov sveta zasiahli opatrenia vlád, ktoré majú za cieľ spomaliť šírenie tejto nákazy.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Najviac obetí hlási Taliansko a Španielsko

Následkom choroby COVID-19, ktorá nový druh koronavírusu spôsobuje, podľahlo vo svete už viac než 40.000 ľudí, z čoho viac ako 20.000 obetí zaznamenali v Taliansku a Španielsku.

 

img

Vojaci španielskej kráľovskej gardy dezinfikujú nemocnicu v Madride

 

Situácia v USA sa zhoršuje

Počet úmrtí narastá, v USA chorobe podľahlo 4076 ľudí, čo je viac ako dvojnásobok počtu 2010 mŕtvych zaznamenaných v sobotu 28. marca večer. Americký prezident Donald Trump označil pandémiu koronavírusu za "morovú ranu".

"To budú veľmi bolestné, veľmi, veľmi bolestné dva týždne," povedal Trump v utorok na tlačovej konferencii v Bielom dome. "Chcem, aby sa každý Američan pripravil na ťažké dni, ktoré sú pred nami," vyhlásil.

 

Trump vydal pokyny pre boj s vírusom

Zároveň však prezident predpovedal, že jeho krajina čoskoro uvidí "svetlo na konci tunela" tejto celosvetovej pohromy.

Trump oficiálne vydal 30-dňové pokyny pre boj proti koronavírusu a uviedol, že dodržiavanie týchto odporúčaní je "otázkou života a smrti".

 

 

 

Generálny tajomník OSN očakáva recesiu

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyhlásil, že pandémia koronavírusu je najhoršou celosvetovou krízou od druhej svetovej vojny. Zároveň vyjadril obavy, že môže vyvolať konflikty po celej zemeguli. Toto ochorenie podľa jeho slov predstavuje "hrozbu pre každého na svete" a vplyv pandémie na hospodárstvo "spôsobí recesiu, aká pravdepodobne v nedávnej minulosti nemá obdobu".

 

Celosvetové opatrenia

Vlády na celom svete zavádzajú opatrenia v oblasti obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi, uzavretia škôl a obchodov a obmedzenia služieb. Hospodárske následky týchto opatrení sú kritické najmä v rozvojových krajinách.

Niekoľko stoviek ľudí v Tunisku protestovalo v pondelok proti opatreniam, ktoré majú negatívny vplyv na chudobné vrstvy obyvateľstva. Demonštranti podľa AFP žiadali, aby im úrady povolili pracovať. Viac ako 25 miliónov ľudí v Nigérii takisto zasiahol zákaz vychádzania. Chudobní obyvatelia v krajine sa obávajú zhoršenia životných podmienok.

 

Pomoc krajinám s nízkymi príjmami

Ministri financií a zástupcovia centrálnych bánk z hospodársky najvyspelejších štátov sveta zo skupiny G20 v utorok na videokonferencii prisľúbili pomoc krajinám s nízkymi príjmami v oblasti zadlženosti a s rozvojovým trhom.

Krajiny G20 sa minulý týždeň vo štvrtok zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii koronavírusu a oznámili, že do svetovej ekonomiky nalejú päť biliónov dolárov (vyše 4,5 bilióna eur).

 

img

 

Kroky európskych krajín

Minulý týždeň deväť európskych krajín - okrem Talianska aj Španielsko či Francúzsko - vyzvalo na vydanie spoločných dlhopisov s cieľom podporiť ekonomické zotavenie po skončení krízy. Nemecko, a niektoré ďalšie krajiny však s návrhom na vydanie takzvaných eurodlhopisov nesúhlasili.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies