Počet dudkov chocholatých na Slovensku dlhodobo klesá

NETKY.SK • 31 Marec 2022, 14:30 • 2 min
Počet dudkov chocholatých na Slovensku dlhodobo klesá

BRATISLAVA - Počet dudkov chocholatých na Slovensku dlhodobo klesá. Dôvodom negatívneho trendu populácie je zánik maloplošného hospodárenia a pastvy v krajine. TASR o tom informovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife (SOS/BirdLife) Slovensko s tým, že dudka chocholatého zvolili za vtáka roka 2022. Má upozorniť na potrebu zmien v agrárnej krajine.

slovakia

left justify in out

„Dudok patrí vďaka svojmu vzhľadu a správaniu medzi najsympatickejšie a najznámejšie vtáčie druhy. Vyhovuje mu citlivo obhospodarovaná krajina s mozaikovitou štruktúrou polí, pasienkov, lúk, pasienkových lesov a nevyhýba sa ani priamo intravilánom sídel," priblížil Ján Gúgh z SOS/BirdLife. Dodal, že dudok bol kedysi početný a hniezdil všade, kde sa pásol dobytok či kone a našiel dutiny na hniezdenie.

 

K úbytku dudkov viedla zmena prostredia. Biotopy dudka sa podľa organizácie postupne stratili. V súčasnosti prežívajú len tam, kde sa zachovali pasienky, alebo na lokalitách s piesčitými pôdami, napríklad vo viniciach a sadoch.

 

img

 

Dudok sa živí hmyzom. Vyhľadáva pasienky, kde sa nachádza vhodné prostredie a zdroj potravy. Obnova tradičných foriem pasienkarstva je tak kľúčová pre návrat dudkov do našej krajiny.

 

„Dudkom môžeme pomôcť na vhodných lokalitách aj vyložením hniezdnych búdok, ktoré nahradia prirodzené dutiny v poľnohospodárskej krajine," podotkol Gúgh. Ornitológovia odporúčajú vysádzať dreviny či zakladať hlavové vŕby, v ich dutinách dudky hniezdili.

 

„Najzásadnejšiu zmenu však predstavuje potreba zavádzania podpory extenzívnych foriem poľnohospodárstva so zameraním na ochranu biodiverzity agrárnej krajiny v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorej nové programové obdobie môže priniesť viaceré pozitívne zmeny pre dudky, ale aj ďalšie vtáčie druhy poľnohospodárskej krajiny," poukázala organizácia.

 

img

 

Dudok je sťahovavý a na zimu odlieta do Afriky. Zimuje v subsaharskej Afrike južne od Sahary, najmä na rozsiahlych savanách. Prilieta v druhej polovici marca a začiatkom apríla.

 

V rámci kampane Vták roka sa bude realizovať aj kampaň Búdky pre dudky. Zatiaľ sa vyrobilo a inštalovalo 100 búdok v Trnavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji v rámci projektu Zelené horizonty. Búdky podľa SOS/BirdLife v tomto roku vyrobia aj pre ďalšie kraje.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies