Počas núdzového stavu je možné štrajkovať: Ako je to s verejným zhromažďovaním?

NETKY.SK • 1 Október 2020, 18:53 • 2 min
Počas núdzového stavu je možné štrajkovať: Ako je to s verejným zhromažďovaním?

BRATISLAVA - V čase núdzového stavu je možné štrajkovať, no s verejným zhromažďovaním je to komplikovanejšie.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Tvrdia to ústavní právnici, ktorých oslovil portál Webnoviny.sk. Núdzový stav platí na Slovensku od 1. októbra do polovice novembra tohto roka. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal opatrenie, ktorým zakázal hromadné podujatia v počte nad 50 osôb.


Maximálne 50 osôb
Právnik a bývalý ústavný sudca Peter Kresák tvrdí, že v prípade potreby by mala vláda prijať konkrétne rozhodnutia, ktoré ústavné práva občanov obmedzí.

 

Podľa bývalého ústavného sudcu Eduarda Bárányho sa štrajk môže konať a pokojné verejné zhromaždenie by sa mohlo uskutočniť aj v počte do 50 osôb. V poslednom prípade považuje Bárány za čistejšiu cestu to, ak by bol priamo uznesením vlády prijatý zákaz o konaní verejných zhromaždení s väčším počtom osôb ako 50.

 

img


Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave tvrdí, že štrajkovať v núdzovom stave je možné, avšak pri zhromažďovaní to vidí komplikovanejšie.

 

Vysvetlil, že k obmedzeniam nedochádza zo strany vlády, ale prostredníctvom opatrení ÚVZ, ktorých súdny prieskum je podľa neho náročný a časovo veľmi zdĺhavý.

 

Smer sa chce obrátiť na Ústavný súd

Z hľadiska ochrany základných práv sa mu preto javí ako lepšie riešenie, ak by do práva pokojne sa zhromažďovať zasiahla priamo vláda cez nástroje núdzového stavu.

 

Dodal, že takýto zásah by mohol byť na návrh oprávnených subjektov skontrolovaný ústavným súdom v priebehu dvoch až troch týždňov.

Na dnešnej tlačovej konferencii vyzval predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico vládu, aby núdzový stav vyhlásila nanovo tak, aby bolo jasné, ktoré ľudské práva sa obmedzujú. Avizoval, že ak tak vláda neurobí strana sa obráti na Ústavný súd SR. Podľa zákona má na to päť dní a návrh musí podpísať 30 poslancov. Smer-SD má pritom 26 poslancov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies