Pellegrini: Slovensko podporí Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO

NETKY.SK • 18 Jún 2024, 16:17 • 2 min
Pellegrini: Slovensko podporí Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO

BRATISLAVA - Pellegrini pripomenul, že táto podpora je sprevádzaná aj prosbou a žiadosťou slovenskej strany, aby Rutte ako budúci šéf NATO zaistil ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

slovakia

left justify in out

Slovensko podporí kandidatúru holandského premiéra Rutteho na post generálneho tajomníka NATO. Uviedol to prezident Pellegrini po skončení mimoriadneho zasadnutia Európskej rady. Slovensko chce za túto podporu pomoc od Holandska pri zabezpečení svojej protivzdušnej obrany.

Pellegrini pripomenul, že doteraz boli na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie dvaja kandidáti. Rutte a rumunský prezident Klaus Iohannis. Podľa Pellegriniho bolo viac než jasné, že Slovensko by si vedelo predstaviť na tejto pozícii reprezentanta strednej a východnej Európy.

"Po konzultáciách s oboma kandidátmi aj po konzultáciách s premiérom Robertom Ficom a slovenskou vládou si Slovenská republika vie predstaviť podporu holandského premiéra Marka Ruttehho za šéfa Aliancie," vyhlásil Pellegrini. 

 

Zároveň dodal, že táto podpora je sprevádzaná prosbou a žiadosťou slovenskej strany, aby Rutte ako budúci šéf NATO zaistil ochranu vzdušného priestoru SR. Ten je nechránený po odovzdaní predošlých systémov protivzdušnej obrany Ukrajine a po tom, ako spojenci z NATO stiahli zo Slovenska svoje dočasne poskytnuté systémy.

"Dnes Slovensko nedisponuje žiadnym systémom protivzdušnej obrany, a preto sme s Ruttem hovorili o tom, že v prípade, ak bude zvolený za šéfa Aliancie, aby sa zasadil o ochranu a obranu vzdušného priestoru SR, aspoň do času, kým Slovensko nebude schopné vlastnými kapacitami tento vzdušný priestor ochrániť. Rutte vyjadril ochotu sa tým v budúcnosti zaoberať," vysvetlil prezident.

Pellegrini dodal, že Rutteho požiadal, aby po svojom zvolení do funkcie šéfa NATO zohľadnil aj geografický princíp pri obsadzovaní pozícií na nižších úrovniach riadenia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: FB/Peter Pellegrini, Foto: reuters.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies