Platby rubľami za ruský plyn neporušujú sankcie, tvrdí Maďarsko

NETKY.SK • 11 Apríl 2022, 15:56 • 2 min
Platby rubľami za ruský plyn neporušujú sankcie, tvrdí Maďarsko

BUDAPEŠŤ – Platby rubľami za ruský plyn podľa Maďarska neporušujú sankcie Európskej únie (EÚ). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

slovakia

left justify in out

Maďarsko plánuje platiť za ruský plyn eurami cez Gazprombank, ktorá potom platbu konvertuje na ruble, aby sa splnila požiadavka ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Putin varoval európskych odberateľov, že Moskva môže zastaviť dodávky plynu, ak za ne nebudú platiť v rubľoch. Rusko sa týmto spôsobom snaží obísť západné sankcie, ktoré prijali západné krajiny pre jeho útok na Ukrajinu.

 

img

 

Maďarská firma CEE Energy, ktorá je divíziou maďarského štátneho energetického koncernu MVM, podľa tohto plánu zaplatí najbližší účet za dodávky plynu v eurách, ktoré Gazprombank konvertuje na ruble a potom prevedie na účet Gazprom Export, uviedol Szijjártó na tlačovej konferencii. Európska komisia (EK) vyhlásila, že požiadavka na platby v rubľoch zo strany Moskvy znamená porušenie platných kontraktov. Subjekty s platnými kontraktmi, v ktorých sa počíta s platbami v eurách alebo dolároch, by sa podľa EK mali riadiť týmito zmluvami.

 

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň vyhlásil, že Budapešť je ochotná platiť za ruský plyn rubľami napriek tomu, že Európska únia (EÚ) to odmietla.

 

„Pokiaľ ide o platbu v rubľoch, máme riešenie, ktoré neporušuje žiadne sankcie, ale zároveň Maďarsku zabezpečí dodávky plynu,“ uviedol Szijjártó. Možnosť platieb v inej mene než v eurách je podľa neho súčasťou bilaterálneho kontraktu, ktorý uzavreli CEE Energy a Gazprom Export v septembri. Teraz sa len modifikuje, aby odrážal plánované zmeny. Szijjártó dodal, že podľa Budapešti sú dodávky ropy a plynu bilaterálnou záležitosťou a že je proti spoločnému postupu EÚ v tejto oblasti.

 

Možno vás zaujme: Rusko nepozastaví pre mierové rokovania svoju vojenskú operáciu, uviedol Lavrovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies