Na Ceste hrdinov SNP pribudla nová útulňa Jozefa Maka, dvojpodlažná stavba uchýli až šiestich ľudí

NETKY.SK • 7 Jún 2023, 16:30 • 3 min
Na Ceste hrdinov SNP pribudla nová útulňa Jozefa Maka, dvojpodlažná stavba uchýli až šiestich ľudí

DOBRÁ VODA - V Malých Karpatoch v lokalite Mihalinová pri obci Dobrá Voda slávnostne otvorili útulňu Jozefa Maka. TASR o tom informoval odbor komunikácie Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

slovakia

left justify in out

Útulňa je situovaná v blízkosti Cesty hrdinov SNP. Projekt vznikol vďaka spolupráci verejného a občianskeho sektora. Architektonický návrh vzišiel z crowdfundingovej kampane, ktorú spustilo občianske združenie Hikemates. Finančné prostriedky na realizáciu poskytol TTSK a zastrešovala ju Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

 

img

 

"Domácim i zahraničným turistom, ktorí pešo prechádzajú cez Trnavský kraj po Ceste hrdinov SNP alebo po Štefánikovej magistrále, sme vytvorili možnosť prenocovať v modernej útulni. Je to dôkaz, že spolupráca samosprávy s neziskovými organizáciami aj štátnymi inštitúciami je prospešná a možná. Výsledkom je moderná turistická útulňa Jozefa Maka pre všetkých, ktorí aktívne trávia svoj voľný čas v našom kraji," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

 

Architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová navrhli útulňu ako dvojpodlažnú stavbu, ktorej podkrovie slúži na prenocovanie štyroch až šiestich ľudí. V prípade potreby môže rovnaký počet turistov spať aj na spodnom podlaží. To je prioritne komunitným priestorom slúžiacim na socializáciu turistov, ktorí sa stretli pod jednou strechou. "Ešte pred otvorením útulne sme v spolupráci s Klubom slovenských turistov doplnili značenie, aby ju diaľkoví turisti ľahko našli. Spoločne sme vybrali lokalitu, ktorá musela splniť viaceré dôležité kritériá," doplnila riaditeľka KOCR Trnavský kraj Agáta Mikulová.

 

img

 

Od podpisu memoranda uplynuli takmer dva roky. Dobrovoľní darcovia na tento účel poskytli vyše 61.000 eur. Nasledovala architektonická súťaž zastrešená Slovenskou komorou architektov, z ktorej vzišli víťazné návrhy. "Každý, kto absolvoval diaľkovú trasu naprieč Slovenskom, pozná dôležitosť turistických útulní. V uplynulých rokoch vznikli z našej iniciatívy dve moderné útulne - vo Volovských vrchoch a na Muránskej planine. Treťou je práve útulňa Jozefa Maka v Malých Karpatoch. Vyrástla v lokalite, kde doteraz podobná turistická infraštruktúra chýbala," uviedol Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies