Nezvyčajný objav rakúskeho vinára: Muž pri rekonštrukcii pivničky našiel kosti mamuta

NETKY.SK • 23 Máj 2024, 10:02 • 2 min
Nezvyčajný objav rakúskeho vinára: Muž pri rekonštrukcii pivničky našiel kosti mamuta

GOBELSBURG - Rakúsky vinár Andreas Pernerstorfer urobil pri renovácii vínnej pivničky mimoriadny objav. Nebolo to archívne biele alebo červené, ale pozostatky prehistorických mamutov. Na svojej internetovej stránke to napísala stanica BBC News. Výskumníci z Archeologického ústavu Rakúskej akadémie vied podľa nej nález označili za archeologickú senzáciu.

slovakia

left justify in out

Pernerstorfer narazil na niekoľko obrovských kostí pochovaných hlboko vo vínnej pivnici v obci Gobelsburg, ktorá sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov severozápadne od Viedne.

„Myslel som, že je to kus dreva po dedkovi. Ale potom som to trochu vykopal a spomenul som si, že mi kedysi dedo povedal, že našiel zuby. Potom ma hneď napadlo, že to je mamut,“ opísal vinár.

Nález ohlásil úradom a odborníci potom určili, že ide o kosti najmenej troch mamutov z doby kamennej. Archeológovia Thomas Einwögerer a Hannah Parowová-Súchonová sa na základe kamenných artefaktov a dreveného uhlia nájdených na mieste domnievajú, že kosti by mohli byť staré 30-tisíc až 40-tisíc rokov.

Podľa rakúskeho Archeologického ústavu sa porovnateľný nález v krajine podarilo urobiť naposledy pred 150 rokmi, v rovnakom okrese. Podľa Parrowovej-Súchonovej je to teraz prvýkrát, čo vedci v Rakúsku môžu takýto nález skúmať pomocou moderných metód. Po dokončení vykopávok poputujú kosti do viedenského Prírodovedeckého múzea.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / ČTK, Foto: The Times
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies