Finančný stres vplýva na duševné zdravie mužov. Symptómy depresie má až 25 percent z nich. Ako ho zmierniť?

NETKY.SK • 16 Jún 2024, 13:23 • 2 min
Finančný stres vplýva na duševné zdravie mužov. Symptómy depresie má  až 25 percent z nich. Ako ho zmierniť?

BRATISLAVA - Stres spôsobený financiami negatívne ovplyvňuje duševné zdravie mužov na Slovensku. Až šesť z desiatich Slovákov cíti tlak kvôli potrebe zabezpečiť rodinu. Vyplýva to z prieskumu 365.bank. Banka priniesla odporúčania ako zmierniť stres z osobných financií.

slovakia

left justify in out

Nepriaznivá ekonomická situácia a z nej plynúci stres výrazne ovplyvňuje duševné zdravie. Podľa 365.banky výskyt nových pacientov s duševnou poruchou ročne narastá približne o 23 %.
 
Depresia a úzkosti môžu byť spojené s problémami, ktoré sa týkajú zadlženosti, vysokých nákladov na život alebo nízkeho príjmu. Banka spresnila, že na Slovensku má symptómy depresie až 25 % mužov, pričom na duševnej nepohode sa podieľajú aj ekonomické faktory.
 
Financie ovplyvňujú aj rodinné vzťahy a muži sú často pod väčším stresom, ktorý sa ešte umocňuje pri rozhodnutí založiť si rodinu. Banka vysvetlila, že mnoho žien pri odchode na materskú dovolenku očakáva, že ich finančná situácia ostane nezmenená, čo vytvára ešte väčší tlak na mužov.

"Muži sú v dôsledku spoločenských stereotypov pod väčším tlakom, pričom tejto téme sa venuje len málo pozornosti. Finančné starosti a duševná nepohoda sú pre nich bežné, preto je dôležité zaoberať sa riešeniami, ako možno znížiť stres z peňazí," uviedla Linda Valko Gáliková z 365.bank.
 
Riešením je podľa nej finančné plánovanie, vytvorenie si prehľadu o príjmoch a výdavkoch či vyhýbanie sa zbytočnému utrácaniu peňazí. Dôležité je tiež, aby si muži vytvárali pravidelnú finančnú rezervu. Gáliková radí, že ak muži pociťujú duševnú nepohodu vo finančnej oblasti, tak by mali vyhľadať odbornú pomoc.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: 365.bank, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies