Netanjahu dúfa, že mu Trump pomôže zrušiť jadrovú dohodu s Iránom

NETKY.SK • 12 December 2016, 08:53 • 2 min
Netanjahu dúfa, že mu Trump pomôže zrušiť jadrovú dohodu s Iránom

JERUZALEM - Novozvolený americký prezident Donald Trump bude dobrým priateľom Izraela, pričom USA a židovský štát môžu spolupracovať na zrušení medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, uviedol v noci nadnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

slovakia

left justify in out

"Ja Donalda Trumpa poznám," povedal izraelský ministerský predseda v relácii "60 Minutes" televíznej stanice CBS.

 

"Myslím, si, že jeho postoj, jeho podpora Izraela je jednoznačná. (Trump) má veľmi vrúcny vzťah k židovskému štátu a jeho ľudu. O tom niet pochýb," dodal Netanjahu.

 

Netanjahuove vyjadrenia majú veľký význam, pretože viacero kritikov obvinilo Trumpa, že u niektorých svojich stúpencov toleruje antisemitské postoje.

 

Napriek tomu, že USA a Izrael sú blízkymi spojencami, vo vzťahoch medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Barackom Obamom neraz zavládlo napätie zapríčinené ich diametrálne odlišnými názormi na jadrovú dohodu s Iránom a ďalšie otázky. Netanjahu to v rozhovore pre CBS potvrdil a dodal, že medzi ním a Obamom "vládli názorové rozdiely", z ktorých "najznámejším je, samozrejme, jadrová dohoda s Iránom".

 

Jadrová dohoda, ktorú vlani uzavrelo s Iránom šesť svetových mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - umožňuje Iránu naďalej rozvíjať atómovú energetiku a výskum, mala by však zabrániť možnosti vývoja nukleárnych zbraní v islamskej republike.

 

Izraelský premiér je jedným z najotvorenejších kritikov jadrovej dohody s Iránom. Počas predvolebnej kampane ju ostro kritizoval aj novozvolený americký prezident.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies