Inflácia v Egypte sa priblížila k historickému rekordu, dosiahla takmer 33%

NETKY.SK • 11 Apríl 2023, 11:30 • 2 min
Inflácia v Egypte sa priblížila k historickému rekordu, dosiahla takmer 33%

KÁHIRA - Inflácia v Egypte zrýchlila minulý mesiac na takmer 33 % a dostala sa do blízkosti historického maxima spred takmer šiestich rokov. Výsledky však boli napriek tomu lepšie, než sa čakalo. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje egyptského štatistického úradu CAPMAS.

slovakia

left justify in out

Medziročná miera inflácie v egyptských mestách dosiahla v marci 32,7 % oproti februárovej hodnote 31,9 %. Marcový rast spotrebiteľských cien bol tak druhý najvyšší v histórii, keď ho prekonala iba inflácia z júla 2017 na úrovni 32,95 %. Tento rekord zaznamenal Egypt niekoľko mesiacov po výraznej devalvácii svojej meny, čo bola súčasť podmienok Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý predtým v roku 2016 schválil pre Káhiru trojročný úver za 12 miliárd USD (10,99 miliardy eur) na podporu ekonomických reforiem. Inflácia je zároveň vysoko nad horným limitom centrálnej banky, ktorá stanovila inflačné pásmo na úrovni 5 až 9 %.

 

Napriek zrýchleniu inflácie minulý mesiac na takmer 33 % sú však údaje lepšie, než sa čakalo. Analytici počítali so zrýchlením rastu spotrebiteľských cien až na 33,6 %. Za rastom cien je najmä séria devalvácií meny, s ktorou Egypt začal v marci minulého roka po problémoch spojených s vojnou na Ukrajine. Odvtedy klesla hodnota egyptskej libry oproti doláru približne o polovicu. S fondom sa následne v októbri minulého roka dohodla Káhira na úvere za 3 miliardy USD. Okrem toho infláciu tlačí nahor nedostatok devízových rezerv a pokračujúce problémy s dovozom tovarov do krajiny. Z jednotlivých tovarov najvýraznejšie vzrástli v marci ceny potravín a nealkoholických nápojov, až o 62,9 %. Vo februári sa ceny medziročne zvýšili o 61,8 %. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies