Nemecko: Vládna koalícia sa rodí ťažko, je tam veľa orieškov na lúskanie

NETKY.SK • 17 November 2017, 09:01 • 2 min
Nemecko: Vládna koalícia sa rodí ťažko, je tam veľa orieškov na lúskanie

BERLÍN - Sondážne rokovania o vzniku tzv. jamajskej koalície na celoštátnej nemeckej úrovni v piatok nadránom prerušili. Trvali 15 hodín a pokračovať budú napoludnie, informovala agentúra DPA.

slovakia

left justify in out

Stranícki experti a lídri únie CDU/CSU, FDP a zelených si zvolili piatok za konečný termín na dosiahnutie dohody o tom, či budú pokračovať v oficiálnych koaličných rokovaniach.

 

"Budeme dnes pokračovať," uviedla kancelárka Angela Merkelová, ktorá predsedá Kresťanskodemokratickej únii (CDU).

 

Koaličné rokovania vzhľadom na rozhodnutie sociálnych demokratov z SPD odísť do opozície fakticky nemajú alternatívu, iba ak v podobe vypísania ďalších volieb. O tých však všetci zainteresovaní vedia, že by zásadný posun v rozdelení hlasov nepriniesli, ibaže v ich neprospech.

 

Najčítanejší nemecký denník Bild zhrnul vo svojom internetovom vydaní problémy účastníkov rokovaní do sloganu o nutnosti rozlusknúť sedem orieškov.V oblasti daní, financií a rozpočtu sa želania aktérov rokovaní pohybujú na úrovni 100 miliárd eur podľa prepočtov expertov strán únie, čo znamená, že všetci budú musieť akceptovať škrty.

 

Vo sfére ochrany klímy sa síce všetky strany hlásia ku klimatickým nemeckým cieľom i cieľom medzinárodného spoločenstva, avšak miera zníženia získavania energie z uhoľných elektrární či zníženia produkcie oxidu uhličitého je predmetom sporov.

 

Téma migrácie naďalej predstavuje predmet značného sporu medzi stranami únie CDU/CSU, ba aj FDP na strane jednej a zelenými na strane druhej. CDU už signalizovala pripravenosť na kompromis, ak by zelení tiež prejavili ochotu ustúpiť od svojich požiadaviek.

V oblasti vnútra, bezpečnosti a právneho štátu je hlavnou spornou otázkou uchovávanie údajov.

 

Vo sfére európskej politiky žiada Kresťanskosociálna únia (CSU) prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom, zelení sú za ich zmrazenie, kým prerušenie by považovali za chybný signál.

 

Problematické otázky jestvujú aj v oblastiach dopravy a obrany.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies