Inflácia späť pod kontrolou, nové pracovné miesta

NETKY.SK • 27 Jún 2024, 12:24 • 2 min
Inflácia späť pod kontrolou, nové pracovné miesta

BRATISLAVA - Rast slovenskej ekonomiky by mal tento rok zrýchliť na 2,5 percenta, inflácia naopak spomaliť na 2,7 %. Vyplýva to z novej prognózy Ministerstva financií (MF) SR, ktorú vo štvrtok predstavili štátny tajomník rezortu Radovan Majerský a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Juraj Valachy.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo tak zlepšilo svoj predchádzajúci marcový odhad, v ktorom očakávalo hospodársky rast na úrovni 2 percentá a rast cien o 3 percentá.

"Vzhľadom na charakter našej ekonomiky je veľmi podstatné, že vývoj u našich obchodných partnerov sa postupne pomaly zlepšuje, a to vplýva aj na naše predikcie. Zároveň pozitívne vplýva aj postupné rozbiehanie čerpania prostriedkov z plánu obnovy, aj keď je to pomalšie, ako by sme si želali," priblížil Majerský.

Inflácia vyzerá byť podľa neho späť pod kontrolou. Z predchádzajúcich dvojciferných úrovni by tak mala v tomto roku spomaliť na 2,7 percenta. Vďaka tomu očakáva MF aj výrazný rast reálnych miezd o vyše 4 percentá, čo by bolo najviac za päť rokov.

"Pozitívnym faktorom je to, že od roku 2025 očakávame znovu tvorbu nových pracovných miest," avizoval štátny tajomník. Kým na tento rok rezort financií zvýšil odhad rastu ekonomiky, pre ten budúci ho naopak znížil z 3,1 percenta na 2,6 percenta.

Ide tak o časový posun niektorých vplyvov na skoršie obdobie. "Oživenie v Európe prišlo trošku skôr, ako sme čakali a posúvame aj vplyv investícií z plánu obnovy," priblížil Valachy.

V oblasti vývoja cien pracoval IFP podľa neho so zatiaľ známymi predpokladmi a vyhláškami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Ceny elektriny na ďalšie roky by mali zostať nezmenené a ceny tepla majú rásť len veľmi pomaly. Valachy však upozornil, že doriešené zatiaľ nie sú ceny plynu, ktoré by podľa aktuálneho vývoja mohli budúci rok vzrásť o 27 percent.

"Inflácia na tento rok je 2,7 percenta a na ďalší rok by mala ísť trochu nahor na 3,9 percenta, práve kvôli cenám plynu. Keď ÚRSO alebo vláda prídu s riešením, ako rast ceny plynu stlačiť na nižšie úrovne, samozrejme budeme prehodnocovať aj tú infláciu," avizoval šéf IFP.

Mzdový vývoj je podľa neho aktuálne pozitívnejší, ako predpokladali. Nominálne by tak mali mzdy za celú ekonomiku tento rok vzrásť o viac ako 7 percent, reálne o 4,2 percenta. "V tých ďalších rokoch sme navýšili odhady rastu miezd niekde k číslam, kde sme ich videli aj po minulé roky a kde zodpovedajú vývoju produktivity a inflácie," priblížil Valachy.

Zamestnanosť v slovenskej ekonomike má podľa prognózy tento rok mierne klesnúť. Ide o dôsledok toho, že veľa ľudí išlo do predčasného dôchodku, čo by sa malo úpravou podmienok od budúceho roka zmeniť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ministerstvo financií SR, IFP, Foto: freepik.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies