Najvyšší súd SR je preťažený! Prípadov pribúda, no chýbajú sudcovia

NETKY.SK • 15 Marec 2021, 15:14 • 2 min
Najvyšší súd SR je preťažený! Prípadov pribúda, no chýbajú sudcovia

BRATISLAVA - Situácia s počtom sudcov na správnom kolégiu Najvyššieho súdu SR (NS SR) je alarmujúca. Predseda NS SR Ján Šikuta to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

slovakia

left justify in out

Už teraz je nedostaok sudcov 

Správne kolégium NS SR má aktuálne v rukách viac ako dvetisíc živých prípadov, k dispozícii však má len 22 stálych a dvoch dočasne pridelených sudcov. Najvyšší správny súd, pod ktorého kompetenciu má od 1. augusta tohto roku uvedené agenda spadať, však má mať 30 sudcov. Správnemu kolégiu tak chýba šesť sudcov.

 

img

 

Procesy sa ešte viac spomalia 
Personálna poddimenzovanosť na správnom kolégiu a nemožnosť jeho personálnej stabilizácie začína mať vplyv na prieťahy v konaní, čo je podľa Šikutu z pohľadu občana neprijateľné.

 

V najbližšej dobe navyše avizujú odchod viacerí sudcovia, čím sa zaťaženie správneho kolégia a pravdepodobnosť vzniku možných prieťahov v konaní ešte zvýšia.

 

img

 

Možný odklad 

Predseda NS SR vyjadril znepokojenie nad tým, že zodpovednosť za riadenie správneho kolégia a riadne vybavovanie agendy v súčasnosti ťaží Najvyšší súd. Chod v tejto agende však nemožno aktívne ovplyvniť výberom nových sudcov.

 

Situáciu nezlepšuje ani fakt, že financovanie Najvyššieho správneho súdu doposiaľ nie je vyriešené. Šikuta dodal, že spustenie činnosti tohto súdu bude k stanovenému termínu možné len za predpokladu, že bude mať svojho predsedu a personálne obsadenie.

 

img


"Z rozhovorov s pánom predsedom Najvyššieho súdu SR vnímam, že sa zaoberá otázkou optimálneho nastavenia počtu sudcov aj príslušného personálu. Vyjadrujem mu v tomto podporu. Treba zároveň povedať, že Najvyšší súd je samostatná rozpočtová kapitola, avšak v prípade potreby akejkoľvek súčinnosti som pripravená sa s pánom predsedom k tomu stretnúť," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

 

img

 

Šéfka rezortu spravodlivosti sa neobáva, že množstvo živých vecí, ktoré bude musieť prebrať najvyšší správny súd zo správneho kolégia, obmedzí fungovanie novovznikajúceho súdu. "V prípade, že najvyšší správny súd bude dobre obsadený, tak v tom nevidím problém," dodala.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies