Blinken: Rusko musí zaplatiť za obnovu toho, čo Putin zničil na Ukrajine

NETKY.SK • 15 Máj 2024, 08:10 • 2 min
Blinken: Rusko musí zaplatiť za obnovu toho, čo Putin zničil na Ukrajine

KYJEV - Rusko musí zaplatiť za obnovu toho, čo šéf Kremľa Vladimír Putin zničil na Ukrajine, vyhlásil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na návšteve Kyjeva. Ako ďalej uviedol, Washington disponuje mocou zabaviť ruský majetok v USA a použiť ho na pomoc pri obnove Ukrajiny. Informovala o tom BBC.

slovakia

left justify in out

Šéf diplomacie Spojených štátov pricestoval na neohlásenú návštevu Kyjeva tri týždne po tom, ako americký Kongres po dlhom odkladaní schválil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov. Odsúhlasená pomoc už začala prúdiť na Ukrajinu. Ďalšie dodávky sú na ceste. Blinken to oznámil po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
 
"To, čo Putin zničil, by Rusko malo a musí zaplatiť za obnovu. Tak si to vyžaduje medzinárodné právo. A Ukrajinci si to zaslúžia. Kongres nám dal právomoc zabaviť ruský majetok v USA a my ju máme v úmysle využiť," povedal Blinken počas svojho prejavu na Kyjevskom polytechnickom inštitúte Igora Sikorského.
 
Americký minister zahraničných vecí dodal, že skupina G7 môže "uvoľniť miliardy dolárov a vyslať Putinovi jasný odkaz, že čas nie je na jeho strane". Dodal tiež, že do Kyjeva prichádza v kritickom momente, počas novej ruskej ofenzívy na severovýchode Ukrajiny, ktorú podľa neho podporujú Severná Kórea, Irán aj Čína.
 
Ukrajinu uistil, že v boji proti Rusku nie je sama. "Sme pri vás dnes a zostaneme po vašom boku.“ Dodal, že Spojené štáty približujú Ukrajinu k vstupu do NATO.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: BBC, Foto: Antony Blinken a Volodymyr Zelenskyj / newsunrolled.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies