Najväčší výskyt nakazených kliešťov na Slovensku je v oblasti pozdĺž Váhu

NETKY.SK • 19 Jún 2020, 11:17 • 2 min
Najväčší výskyt nakazených kliešťov na Slovensku je v oblasti pozdĺž Váhu

BRATISLAVA - Najväčší výskyt nakazených kliešťov na Slovensku je v oblasti pozdĺž Váhu. Na tomto území býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu.

slovakia

left justify in out

Endemickými oblasťami sú aj juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.

 

Nie všetky sú nosičmi kliešťovej encefalitídy

Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické. Úrad verejného zdravotníctva SR však upozorňuje, že kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku. Nie všetky sú však nosičmi kliešťovej encefalitídy.

Prisatého kliešťa je potrebné odstrániť správne a čo najskôr, mydlo sa však používať nemá. Upozorňujú na to lekárne, ktoré v priebehu nasledujúceho týždňa realizujú celoslovenskú odborno-vzdelávaciu kampaň venovanú okrem ďalších zdravotných rizík, aj problematike kliešťov. Pri vyberaní kliešťa je vhodné použiť navlhčený vatový tampón alebo špeciálnu pinzetu.

 

img

 

"Kliešťa je pri odstraňovaní potrebné kývať zo strany na stranu. Pri použití mydla sa však môže kliešť udusiť, čím uvoľňuje nebezpečné toxíny a zvyšuje tak riziko prenosu infekcie," upozorňuje farmaceutka Jana Varsová. Kliešte sú nebezpečné najmä preto, že môžu prenášať kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu.

 

Varovné signály

Lekára je nutné kontaktovať v prípade výrazných červených fľakov často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia. Nebezpečné sú v tomto prípade aj hnis, vážna alergická reakcia či príznaky pripomínajúce chrípku.

Lekárnici pri pobyte v rizikových oblastiach ako je les alebo lúka odporúčajú použiť repelent, ktorý odpudzuje komáre aj kliešte.

 

img

 

"Repelenty poskytujú ochranu pred kliešťami aj iným hmyzom, aplikujú sa na odev aj pokožku. Ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu. Po návrate z rizikovej oblasti je potrebné vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo," konštatovala odborníčka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies