Za dvojakú kvalitu výroby bude hroziť pokuta až niekoľko miliónov eur

NETKY.SK • 23 Apríl 2019, 14:09 • 2 min
Za dvojakú kvalitu výroby bude hroziť pokuta až niekoľko miliónov eur

BRATISLAVA - Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa vyjadrila, že Výrobcovia by mali prestať s dvojakou kvalitou produktov. Urobila tak za účasti poslankyne Národnej rady (NR) SR za SNS Evy Antošovej. Vyjadrenie je adresované na eurosmernicu, ktorá umožňuje voči výrobcom tvrdé postihy.

slovakia

left justify in out

"Chcela by som vyzvať všetkých výrobcov potravín, ktorí sa doposiaľ uchyľovali k produkcii dvojakej kvality, aby s tým čo najskôr prestali. Je možné zjednotiť receptúry a je možné dať na potraviny s iným zložením, iným obalom upozornenie pre spotrebiteľa, že produkt neobsahuje niektoré zložky, ale obsahuje iné zložky. Je to potrebné odlíšiť tak, aby spotrebiteľ nebol klamaný," povedala Matečná.

 

img

 

"Okamžite ako európska legislatíva nadobudne účinnosť, nebudeme tolerovať, aby sa takéto nekalé praktiky diali. Aj európska smernica umožňuje tvrdé postihy pre výrobcov, ktorí sa budú uchyľovať k dvojakej kvalite produktov," poznamenala ministerka. Sankcie vychádzajúce z eurosmernice sú podľa nej mimoriadne vysoké.

 

"Ďalším krokom, ktorý budeme robiť, je následné testovanie. Budeme robiť tretiu sériu testov na základe spoločnej metodiky, na ktorej vytvorení sme s EÚ intenzívne spolupracovali. Tretiu sériu testov bude znovu vykonávať Štátna veterinárna a potravinová správa," avizovala Matečná. Smernica sa podľa nej netýka len potravín, ale aj nepotravinárskych výrobkov.

 

img

 

Európsky parlament (EP) v stredu 17. apríla schválil smernicu, ktorá rozširuje aktuálnu definíciu klamlivých obchodných praktík. Za ne by sa mohla v budúcnosti považovať aj dvojaká kvalita tovarov, ktoré sú propagované v rôznych štátoch ako rovnaké, hoci majú výrazne odlišné zloženie. Smernica tiež upravuje informovanie spotrebiteľa o platených umiestneniach tovarov v online ponukách, informovalo o tom tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

 

img

 

Zakázať dvojakú kvalitu produktov však bude možné iba za predpokladu, že odlišné zloženie nebude odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi. "Medzi ne by mohli patriť okrem iného dostupnosť alebo sezónnosť surovín, zlepšovanie prístupu k zdravým a výživným potravinám či právo obchodníka ponúkať tovar rovnakej značky na rôznych geografických trhoch v baleniach rôznej hmotnosti alebo objemu," spresnilo tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

 

img

 

Maximálna možná sankcia za porušovanie právnych predpisov, by sa mala pohybovať na úrovni štyroch percent ročného obratu obchodníka v predchádzajúcom roku. Pokiaľ informácie o obrate spoločnosti nie sú k dispozícii, maximálna výška pokuty by sa mala pohybovať v rozmedzí okolo dvoch miliónov eur.

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies