Na prechod macedónskych hraníc čaká vyše 4000 ľudí, tábory sú plné, utečenci protestujú

NETKY.SK • 25 Február 2016, 11:03 • 2 min
Na prechod macedónskych hraníc čaká vyše 4000 ľudí, tábory sú plné, utečenci protestujú

BRATISLAVA - Dohoda, ktorá sprísňuje podmienky vstupu ľudí na úteku do Európskej únie, komplikuje situáciu na tzv. balkánskej ceste. Informuje o tom dnes Človek v ohrození.

slovakia

left justify in out

"Po zavedení prísnejších registračných postupov je odopieraný prechod cez hranice pre utečencov z Afganistanu. Tí sa v uplynulých dňoch sústreďovali v grécko-macedónskom pohraničí pri obci Idomeni," uviedol terénny pracovník organizácie Marián Cehelník.

 

Niekoľko utečencov podľa Cehelníka protestovalo, potom ich previezli z pohraničného pásma späť do Atén, hoci tamojšie tábory sú plné. Podľa Cehelníka môže dôjsť k naplneniu aj neoficiálneho tábora pri Morii na Lesbose, keďže Afganci budú čakať, kým sa situácia na hraniciach neustáli a bude im opäť umožnený prechod. "Dnes len v Idomeni a v Polykastre na prechod macedónskych hraníc čaká viac než 4000 ľudí. Grécke pevninské tábory Schitos, Eleonas a Elliniko ostávajú plné," uviedol Cehelník.

 

Grécko má v súčasnosti so svojím severným susedom vyjednávať o možnosti prijať časť ľudí, ktorí uviazli v pohraničí. Macedónsko podľa ČvO od 19. februára akceptuje ľudí výhradne zo Sýrie a Iraku.

"Počty utečencov, ktorým bude umožnený prechod hranice, sa budú odvíjať od kvót, ktoré zaviedlo Rakúsko. Terminály na registrácie sú už v prevádzke, aj keď nie sú ešte online," povedal Cehelník.

 

Poukázal, že nové procedúry na grécko-macedónskych hraniciach zahŕňajú vydanie biometrického dokladu, bez ktorého nebude možné pokračovať v ceste. Po jeho vydaní budú môcť utečenci pod dohľadom polície pokračovať v ceste na rakúske hranice priamym vlakom.

 

Podľa ČvO sa čaká aj na to, aký dopad bude mať na prichádzajúcu migračnú vlnu z Turecka prítomnosť lodí NATO v Egejskom mori. Na mori zároveň prebieha kontrola, či Turecko bojuje s prevádzačmi a napĺňa tak dohodu o obmedzovaní pašovania ľudí.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies