Stredoškolákom sa začína dištančné štúdium. Budú sa zatvárať hranice s okolitými krajinami?

NETKY.SK • 12 Október 2020, 07:45 • 2 min
Stredoškolákom sa začína dištančné štúdium. Budú sa zatvárať hranice s okolitými krajinami?

BRATISLAVA - Hranice s okolitými krajinami Slovensko zatiaľ zatvárať neplánuje. Na tlačovej konferencií po zasadaní Ústredného krízového štábu to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Krízový štáb na svojom zasadaní prijal osem kľúčových opatrení, ktoré by mali spomaliť šírenie koronavírusu. Podľa Mikulca je polícia pripravená kontrolovať dodržiavanie nových nariadení. V prípade ich nedodržania bude občanov hroziť pokuta.
 

Pravidlá budú platiť od štvrtka

Ústredný krízový štáb prijal na nedeľňajšom rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Ako na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, Ústredný krízový štáb rozhodol, že od štvrtka bude povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a mestách.

 

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov. Takisto bude platiť zákaz všetkých hromadných podujatí, na vláde sa v pondelok prerokuje aj zákaz zhromažďovania nad šesť ľudí.

Prevádzky verejného stravovania budú môcť od štvrtka vydávať jedlo len zabalené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri.

 

Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny. Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení. Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OĽANO (@obycajniludia),

 

Do školy nepôjdu stredoškoláci od dnešného dňa
Platiť budú aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy. Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra. Pondelkom sa rušia aj všetky krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.

"Reštaurácie a kaviarne môžu byť otvorené, ale nemôžu podávať jedlo a nápoje priamo v interiéri. Podávať ho môžu buď zabalené so sebou, alebo v exteriéri. Zákazníci si teda jedlá alebo nápoje kúpia, ale musia si to vyniesť von a skonzumovať vonku alebo doma. Aj tu bude platiť pravidlo, že v interiéri baru alebo reštaurácie môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových," povedal minister zdravotníctva.

 

Ako uviedol, zakázané budú aj bohoslužby. Zrušené budú aj všetky kultúrne podujatia s výnimkou najvyšších líg vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej. Budú sa však hrať bez divákov a hráči budú testovaní na prítomnosť koronavírusu.

Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod hodnotu 500. V prípade krstov, sobášov či pohrebov bude v interiéri platiť pravidlo jedného človeka na 15 metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. Premiér dodal, že štát bude kompenzovať výpadky príjmov ľudí, ktorých sa tieto obmedzenia dotknú.

 

"Použijeme nástroje, ktoré sme mali v prvej vlne, prípadne sa dohodneme aj na ďalších kompenzáciách. V žiadnom prípade nechceme, aby niekto znášal celú ťarchu iba na vlastnom chrbte," uzavrel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies