Múzeum J. Thaina v Nových Zámkoch predstaví históriu spodnej bielizne

NETKY.SK • 6 Február 2023, 13:36 • 2 min
Múzeum J. Thaina v Nových Zámkoch predstaví históriu spodnej bielizne

Nové Zámky – Históriu spodnej bielizne predstaví výstava Čo sa skrýva pod šatami..., ktorá sa začne 9. februára v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

slovakia

left justify in out

Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne od bedrových rúšok až po negližé z obdobia od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia, informovala autorka výstavy Margaréta Nováková.

 

Sprístupnená bude do 22. apríla. Základ výstavy tvoria časti spodného oblečenia, ktoré boli súčasťou výbavy nevesty v 19. storočí. Elegantné aj každodenné kúsky tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z dedín. Výstava nezabúda ani na pánov, predstavuje originály, ale aj repliky toho, čo nosili muži.

 

Tento súbor doplnila autorka výstavy vlastnoručne ušitými replikami a predmetmi zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach. Históriu spodnej bielizne návštevníci môžu sledovať na textových paneloch a obrázkoch od praveku až po novovek. V minulosti mal spodný odev funkciu chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi a spĺňal predovšetkým praktickú funkciu. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a mohol napomáhať k dosiahnutiu dobovým ideálom krásy, ako napríklad útlemu pásu, požadovanej veľkosti poprsia alebo šírke bokov. svl miatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miroslav Rimaszombati
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies