Na internet unikli cenné armádne dokumenty

NETKY.SK • 14 Január 2022, 16:26 • 2 min
Na internet unikli cenné armádne dokumenty

VARŠAVA - Na internet unikol obrovský súbor dát z prostredia poľskej armády, ktorý obsahuje viac ako 1,7 milióna položiek. Okrem iného sú v uniknutých dokumentoch údaje o vybavení a munícii, ktorú používajú alebo potrebujú doplniť poľské ozbrojené sily. Informoval o tom v piatok spravodajský portál Onet.pl. Správu následne prevzali agentúry AFP, AP a PAP.

slovakia

left justify in out

Niektoré uniknuté informácie sú pre zahraničné spravodajské služby mimoriadne cenné. Podľa nemenovaného informátora, ktorý je špecialistom na kybernetickú bezpečnosť, si databázu už stiahli používatelia z viac ako desiatich krajín vrátane Ruska a Číny. Onet.pl potvrdil únik údajov z dvoch nezávislých zdrojov z prostredia poľských tajných služieb.

 

img

 

Uniknuté údaje zahŕňajú informácie o zariadeniach zakúpených Poľskom v Spojených štátoch, Nemecku a v Izraeli. Únik pravdepodobne pochádza z armádnej jednotky v meste Bydgoszcz, ktorá má na starosti plánovanie logistiky, napísal portál Onet.pl. „Prípad podrobne analyzujú naše útvary,“ uviedol v prvotnej reakcii na medializované informácie rezort obrany a dodal, že experti vyšetrujú „či reálne došlo k úniku informácií a či je uniknutý súbor pravý“. Mohlo vraj ísť len o „testovací súbor softvéru“.

 

Prečítajte si tiež: Kórea si nedá pokoj! Odpálila ďalšiu neidentifikovanú strelu

 

V ďalšej tlačovej správe, zverejnenej v piatok popoludní, už ministerstvo obrany uviedlo, že uniknutý zoznam obsahuje iba neutajované informácie. „Dáta obsahujú iba verejne dostupné informácie,“ uviedol rezort a dodal, že zverejnenie údajov nepredstavuje hrozbu pre bezpečnosť štátu ani pre fungovanie poľských ozbrojených síl".

 

img

Mariusz Blaszczak 

 

Hlavné poľské opozičné zoskupenie, centristická Občianska koalícia (Koalicja Obywatelska, KO), však požaduje odstúpenie ministra obrany Mariusza Blaszczaka. KO tiež uviedla, že vláda by mala verejnosti poskytnúť podrobné vysvetlenie, ako k úniku informácií došlo a kto je zaň zodpovedný.

 

Možno vás zaujme: Policajti majú problém s respirátormi. Prekáža im výstredná farba

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies