Muž zo škandálu okolo nobeloviek za literatúru pôjde do väzenia

NETKY.SK • 7 Máj 2019, 18:26 • 2 min
Muž zo škandálu okolo nobeloviek za literatúru pôjde do väzenia

ŠTOKHOLM - Muž škandálu súvisiaceho s udeľovaním Nobelových cien za literatúru, Francúz Jean-Claude Arnault, neuspel so svojím podaním na švédskom Najvyššom súde a bude si odpyká súdom stanovený trest odňatia slobody za znásilnenie.

slovakia

left justify in out

Oznámil to v utorok švédsky Najvyšší súd, ktorý sa podobnými kauzami zaoberá len v prípade, keď by sa mohli stať precedensom pre súdy nižšieho stupňa.

 

Arnault bol vlani v decembri odsúdený na dva a pol roka väzenia za dva prípady znásilnenia, ktoré sa týkali jednej ženy a ktoré sa odohrali koncom roku 2011. Arnault vznesené obvinenia odmietal.

 

Spomínaná žena bola pritom len jednou z celkovo 18 žien, ktoré koncom roku 2017 podľa štokholmského denníka Dagens Nyheter obvinili Arnaulta zo sexuálneho obťažovania. Medzi obeťami mala byť aj švédska princezná Viktória. Skutky sa mali stať v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži - v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní.

 

 

Tento škandál, ako aj s Arnaultom spájané vyzrádzanie mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, viedli k odstúpeniu siedmich z celkovo 18 členov grémia. Zvyšok oklieštenej zostavy rozhodol, že prestížnu cenu za literatúru za rok 2018 ani neudelí. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1942.

 

Mená laureátov Nobelovej ceny za literatúru za roky 2018 a 2019 oznámia 10. októbra, dodala agentúra DPA.

 

Jean-Claude Arnault (72) je pôvodom Francúz a je známou osobnosťou švédskeho kultúrneho života. Je manželom Katariny Frostensonovej - poetky a už bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru.

 

Obvinená švédska akadémia

 

Švédska akadémia sa tiež dostala pod paľbu, pretože porušila svoje vlastné predpisy o konflikte záujmov tým, že poskytla finančné prostriedky na kultúrne fórum, ktoré organizujú Arnault a Frostenson.


V nadväznosti na obvinenie - a vyšetrovanie, ktoré zistilo, že "Arnault mal neprijateľné správanie vo forme nechcenej intimity bolo neprijateľné,“ šesť členov Švédskej akadémie odstúpilo, vrátane Frostensona a jeho pravej ruky Saryho Daniusa, pričom zostalo iba 10 aktívnych členov.


Rozhodnutie nemá vplyv na ostatné Nobelovy ceny, ktoré sa udeľujú samostatne. Tohtoročná cena za literatúru bude vyhlásená v roku 2019.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies