MS SR chce umožniť podať žalobu na rozpustenie politickej strany

NETKY.SK • 12 August 2022, 11:22 • 2 min
MS SR chce umožniť podať žalobu na rozpustenie politickej strany

BRATISLAVA – Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. 

 

„Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako generálnemu prokurátorovi, chrániť základné práva a slobody fyzických a právnických osôb pred neústavnou činnosťou politických strán, a to žalobou na rozpustenie politickej strany,“ píše sa v zámere.
      

img

 

Rezort ozrejmil, že takáto pôsobnosť ombudsmana by sa mohla uplatňovať tam, kde zlyhávajú iné kontrolné a sankčné mechanizmy orgánov verejnej moci vo vzťahu k politickým stranám, ktoré „svojou činnosťou porušujú Ústavu SR garantujúcu demokratické zriadenie a ľudské práva a slobody“. Ako príklad uviedol rezort nečinnosť či nedostatočné rozhodovanie dotknutých orgánov.
      

Post verejného ochrancu práv je aktuálne neobsadený. Uvoľnil sa potom, ako Márii Patakyovej uplynul mandát. Voľba ombudsmana sa opakovane presúva už od marca tohto roka. Plénum Národnej rady SR by k nej zrejme malo pristúpiť na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa má začať 13. septembra. Nateraz platí termín podávania návrhov kandidátov do 26. augusta.

 

Možno vás zaujme: NAKA zaistila majetok v hodnote približne troch miliónov eurtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies