Mona Lisa: Záhada pozadia portrétu vyriešená

NETKY.SK • 18 Máj 2024, 14:11 • 2 min
Mona Lisa: Záhada pozadia portrétu vyriešená

LECCO - Mona Lisa, legendárne dielo Leonarda da Vinci, vzbudzuje pozornosť aj viac než 500 rokov po svojom vzniku. Talianska geologička verí, že sa jej podarilo rozlúštiť záhadu pozadia zachyteného na portréte. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Pozadie portrétu dlhodobo vyvoláva diskusie medzi historikmi umenia, pretože môže pomôcť určiť miesto vzniku obrazu. Geologička a odborníčka na taliansku renesanciu Ann Pizzorussoová sa domnieva, že obraz vznikol v meste Lecco na severe Talianska.
 
Vedkyňa tvrdí, že oblúkový most zachytený na maľbe je most Ponte Azzone Visconti zo 14. storočia. O identite mosta však už v minulosti vzniklo niekoľko teórií, ktoré ho zasadzovali do iných talianskych miest, ako napríklad Arezzo alebo Bobbio.
 
"Most pre mňa nebol dôležitým aspektom maľby. V iných teóriách bola nesprávna geológia," uviedla Pizzorussoová. Zistila, že v meste Lecco sa nachádzajú skalné útvary z vápenca zhodné s útvarmi zachytenými na maľbe.
 
"Keď sa pozriete na Monu Lisu, uvidíte túto časť rieky Adda a za ňou uvidíte iné jazero dokonale zachytené pod týmito rozoklanými vrchmi," poukazuje geologička.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Foto: Mona Lisa / uronews.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies