Ministerstvo zdravotníctva začne preverovať pracoviská na preventívne skríningy prsníkov

NETKY.SK • 24 Máj 2019, 15:52 • 2 min
Ministerstvo zdravotníctva začne preverovať pracoviská na preventívne skríningy prsníkov

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR začne preverovať od 15. júna mamografické pracoviská, na ktorých by sa mali vykonávať preventívne prehliadky prsníkov žien v rámci Roka prevencie.

slovakia

left justify in out

Ako upozornili Zdravotnícke noviny, ministerstvo ešte vo februári uviedlo, že s takýmto programom by sa malo začať v apríli. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová informovala, že dôvodom posunutia termínov sú legislatívne zmeny, no najmä výkon klinického auditu.

 

"Kontrolou prejdú postupne všetky pracoviská, ktoré sú nahlásené prostredníctvom vstupného dotazníka, a to tak, aby bola zabezpečená sieť po celom Slovensku. Minimálne to bude 20 pracovísk. S pozývaním poisteniek formou skríningu sa začne v nadväznosti na uvedený dátum čím skôr," reagovala Eliášová s dôvetkom, že odštartovanie skríningu má význam v akomkoľvek ročnom období.

 

Ak chcú byť pracoviská súčasťou skríningového programu, musia sa doň iniciatívne prihlásiť. MZ SR od nich vyžaduje, aby deklarovali, že spĺňajú niekoľko požiadaviek.

 

img

 

Medzi nimi napríklad to, že minimálny počet mamografických vyšetrení na pracovisku je ročne 3000. Rovnako musia splniť podmienku certifikovaných pracovníkov aj štatistické spracovanie a vyhodnotenie viacerých výsledkov. Podmienkou je tiež vysokokvalitný digitálny mamograf s minimálnou radiačnou záťažou.

 

Výzva slovenských mamografickým pracoviskám sa nachádza na webe MZ SR pod hlavičkou Zdravotná starostlivosť. Vyplnený vstupný dotazník sa predkladá doporučenou poštou alebo e-mailom na adresu hlavného odborníka MZ SR v rádiológii.

 

Momentálne je šesť preverených pracovísk, ktoré splnili kritériá a sú poverené vykonávaním mamografického skríningového vyšetrenia prsníkov. Ich zoznam je dostupný na webe MZ SR.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies