Ministerstvo vnútra upozorňuje, že vymeniť je potrebné len vodičské preukazy vydané do konca apríla 2004

NETKY.SK • 16 November 2023, 12:30 • 2 min
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že vymeniť je potrebné len vodičské preukazy vydané do konca apríla 2004

BRATISLAVA - Oddelenia dokladov PZ v týchto dňoch vybavujú enormné množstvo žiadostí o výmenu vodičského preukazu. Koncom tohto roku totiž končí platnosť tzv. ružovým vodičským preukazom vydávaných od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004. V evidencii je ich aktuálne takmer 180-tisíc.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo vnútra však zaznamenalo, že  k výmene pristupujú aj držitelia vodičských preukazov vydaných od 1. mája 2004 do 18. januára 2013,  ktoré sú platné až do konca roku 2032.  Nie je teda potrebné ich meniť. Napriek tomu niektorí ich   držitelia žiadajú o nový doklad, v dôsledku čoho sa predlžujú čakacie doby na oddeleniach dokladov.

 

Ministerstvo vnútra v tomto roku konštatuje v priemere dvojnásobný nárast žiadostí o vodičský preukaz, v posledných mesiacoch stúpol počet žiadostí viac ako trojnásobne proti rovnakému obdobiu minulého roka – napríklad minulý týždeň zaznamenali na oddeleniach dokladov rekordných 19 233 žiadostí.

O nový vodičský preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Starý vodičský preukaz treba odovzdať na oddelení dokladov PZ, kde vodič požiadal o nový, najneskôr v čase vydania nového dokladu.

 

Žiadosť o výmenu vodičského preukazu do 30 dní je spoplatnená správnym poplatkom 6,50 eura.  Na výslovnú žiadosť poplatníka je možné vyhotoviť vodičský preukaz urýchlene do 2 pracovných dní. Správny poplatok je vtedy štvornásobný, teda 26 eur.


Osoba staršia ako 65 rokov žiadajúca o výmenu vodičského preukazu  v štandardnej 30-dňovej lehote je od poplatku oslobodená. V zrýchlenom konaní do 2 dní však takisto uhrádza poplatok 26 eur.

 

Za jazdu s neplatným VP vám polícia môže uložiť pokutu 50 eur v blokovom konaní, v správnom konaní možno uložiť pokutu do 100 eur. Neplatný VP vám v každom prípade odoberú.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor KMV MVSR, Foto: AUTOVINY.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies