Prečo sme tak posadnutí sériovými vrahmi? Filmový priemysel romantizuje posadnutých kriminálnikov bežne

NETKY.SK • 23 Jún 2024, 13:00 • 2 min
Prečo sme tak posadnutí sériovými vrahmi? Filmový priemysel romantizuje posadnutých kriminálnikov bežne

Snaha pochopiť psychologické pozadie sériového vraha je súčasťou toho, čo niektorí vedci vnímajú ako „kultúru rán“, v ktorej podrobne analyzujeme traumu iných ľudí. Motivácia pre kultúru rán sa vyvíja s našimi kolektívnymi strachmi a úzkosťami, ktoré sa často týkajú udalostí, ktoré nemôžeme ovplyvniť.

slovakia

left justify in out

Rovnako ako iné zvieratá, aj ľudia si vyvinuli stratégie na vyhýbanie sa predátorom. Tie sa týkajú aj dravých ľudí. Mnohé zvieratá, vrátane ľudí, využívajú bezpečné príležitosti na to, aby sa dozvedeli o správaní a motivačných stavoch predátorov. Vďaka našej schopnosti predstaviť si a mentálne simulovať udalosti majú ľudia veľa príležitostí dozvedieť sa o sériových vrahoch v bezpečnom prostredí.

Aby sme lepšie pochopili našu fascináciu sériovými vrahmi, musíme najprv pochopiť náš evolučný vzťah s predátormi. Účinné vyhýbanie sa predátorovi je pre väčšinu zvierat základnou zručnosťou.

Odvracanie strachu

Divákov môžu priťahovať príbehy o sériových vrahoch, ale  zvyčajne vraha neobdivujú. Sérioví vrahovia nie sú vnímaní ako antihrdinovia, ktorých motívy alebo činy sú podporované publikom. Namiesto toho sú sérioví vrahovia určení na to, aby im publikum nadávalo. V tomto zmysle ich milujeme nenávidieť – ale to, ako milujeme nenávidieť sériových vrahov, sa mení s našimi kultúrnymi úzkosťami.

Mediálni vedci zistili, že zatiaľ čo publikum v Spojenom kráľovstve sa viac zaujíma  o príbehy o obetiach, publikum v USA sa zameriava na sériového vraha ako osobu. Snaha pochopiť psychologické pozadie sériového vraha je súčasťou toho, čo niektorí vedci vnímajú ako„kultúru rán“, v ktorej podrobne analyzujeme traumu iných ľudí. Motivácia pre kultúru rán sa vyvíja s našimi kolektívnymi strachmi a úzkosťami, ktoré sa často týkajú udalostí, ktoré nemôžeme ovplyvniť.

Napríklad teroristické útoky z 11. septembra vedci označili za začiatok zvýšeného obsahu súvisiaceho so sériovými vrahmi. Veľká časť obsahu sa zamerala na pochopenie sériového vraha ako človeka a prichádza v čase, keď sa ľudia snažia pochopiť to, čo sa zdá byť náhodné, násilné útoky.

Romantizácia darebáka

 Médiá často zohrávajú úlohu pri romantizovaní týchto sériových vrahov. S obsadením atraktívnych hercov, ako je Zac Efron stvárňujúci Teda Bundyho vo filme „ Extrémne zlý, šokujúco zlý a odporný “ a Evan Peters vo filme „Monster: Príbeh Jefferyho Dahmera“, skutočný kriminálny žáner prispieva k očareniu týchto vrahov. Profesorka psychológie na Univerzite v Derby, Dr. Melanie Haughton, vysvetľuje , že „zobrazovanie sériových vrahov ako zložitých, inteligentných a zaujímavých a výber atraktívnych hercov na ich hranie im dáva pocit príťažlivosti.“ 

Skutočný kriminálny žáner je zvyčajne zameraný na mladé ženy. Podľa Melissy Hamilton, profesorky práva a trestného súdnictva, to pripisuje mladým ženám, ktoré prijímajú spoločenské posolstvo, „že je na nás, aby sme skrotili a scivilizovali bludných mužov a budeme odmenení, keď to urobíme s verným partnerom“. 

Hoci niektorí nachádzajú romantizáciu v „skrotení“ sériového vraha, ďalším dôvodom na fascináciu je myšlienka „antihrdinu“. Anti-hrdina je hlavná postava, ktorej chýbajú tradičné „hrdinské“ vlastnosti, ako napríklad postava Penna Badgleyho,Joe, v trendovej šou Netflixu „You“, kde je Joe vrah.   

Hoci je ľahké uviaznuť v romantizácii a fascinácii skutočného zločinu, je dôležité si uvedomiť, že za každým zločinom existuje obeť a jej ubolení blízki. Takže keď budete sledovať tento dokument o sériovom vrahovi alebo počúvate podcast s nevyriešenou vraždou, nezabudnite, že vrah nie je niekto, kým by ste mali byť posadnutí.

Zvrátené mozgy kriminálnikov

Harold Shipman zavraždil okolo 250 ľudí, čím sa stal jedným z najznámejších sériových vrahov všetkých čias. Prekonal ho iba Pedro Lopez, muž, o ktorom sa predpokladá, že zabil viac ako 300 žien a dievčat – ktorý bol koncom deväťdesiatych rokov podmienečne prepustený. Miesto jeho pobytu je momentálne neznáme.

Policajná služba sa vo všeobecnosti, pokiaľ ide o sériových vrahov, neoháňa slávou. Peter Sutcliffe bol pred zatknutím deväťkrát vypočúvaný. Bundy utiekol z väzby dvakrát, čo mu umožnilo zabiť alebo zraniť najmenej ďalších šesť žien, kým ho chytili. Jedna z Dahmerových obetí, Konerak Sinthasomphone, utiekol nahý, v polovici „experimentu“ (s kyselinou vstreknutou do mozgu) a uvidel policajtov na ulici, no napriek tomu umožnili Dahmerovi, aby ho vzal so sebou späť domov, kde bol následne. zabitý.

Hoci je Charles Manson často klasifikovaný ako „sériový vrah“, nebol prítomný pri vraždách Sharon Tate a jej štyroch návštevníkov a nezúčastnil sa ani následných vrážd LaBianca. Bol však odsúdený za ich vraždy (keďže vraj boli vykonané na jeho príkaz), ako aj za vraždu prvého stupňa Garyho Hinmana a Donalda Shea.

Fakty skvelé pre výskum

Ale náš záujem o sériových vrahov nie je len akademický – môže priniesť neuveriteľné výsledky. V roku 2018 bolo meno Golden State Killer konečne odhalené ako Joseph James DeAngelo. Jeho objav a následné odsúdenie bolo výsledkom spoločného úsilia orgánov činných v trestnom konaní, FBI a tímu vyšetrovateľov a výskumníkov, vrátane skutočnej autorky zločinov Michelle McNamara. Je smutné, že zomrela skôr, ako našli DeAngela, ale jej práca bola považovaná za neoddeliteľnú súčasť vyšetrovania.

Takže to je možno ten najpresvedčivejší dôvod našej fascinácie ako ľudí. Čím viac vieme o sériových vrahoch, tým viac otázok kladieme. Čím hlbšie budeme kopať, tým rýchlejšie ich chytíme. A zastavte ich skôr, ako zomrie viac ľudí.

Mnoho ľudí vníma nárast skutočnej kriminality ako toxickú kultúru, ktorá by mohla potenciálne inšpirovať vrahov. Toto nemôže byť ďalej od pravdy. Aj keď sa to môže zdať trochu neintuitívne, pochopenie a pozorovanie zla má očkovací účinok.

Existuje nespočetné množstvo príkladov múdrosti získanej zo skutočných kriminálnych príbehov, ktoré zachraňujú životy. Štúdia vykonaná v roku 2002 navyše odhalila, že vysokoškolskí študenti, ktorí absolvovali 15-týždňový kurz o holokauste a jeho desivých realitách, boli inšpirovaní bojovať proti diskriminácii a cítili sa oprávnení urobiť vo svete zmeny. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
text: discovermagazine.com, voxatl.org, novelsuspects.com. titulná foto: cbr.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies