Starostlivosť o dlhodobo chorých bude kvalitnejšia

NETKY.SK • 16 Marec 2019, 09:31 • 2 min
Starostlivosť o dlhodobo chorých bude kvalitnejšia

BRATISLAVA - Starostlivosť o dlhodobo chorých ľudí bude podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) kvalitnejšia. Ako uviedol rezort v tlačovej správe, ministerstvá zdravotníctva a práce predložili svoje legislatívne návrhy, ktoré prinášajú rozsiahle zmeny v starostlivosti o takýchto pacientov. Ministerstvo informovalo, že sa v nemocniciach zadefinuje následná ústavná zdravotná starostlivosť.

slovakia

left justify in out

"Vytvorí sa tak priestor pre rodinných príslušníkov pripraviť sa na príchod svojho blízkeho z nemocnice. Následná starostlivosť sa bude poskytovať na oddeleniach dlhodobo chorých, paliatívnej medicíny, fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, doliečovacích oddeleniach, v hospicoch a liečebniach,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. V nemocniciach bude môcť pacient stráviť tri mesiace, v domoch ošetrovateľskej starostlivosti šesť mesiacov.

Starostlivosť o pacientov má zlepšiť aj tzv. ošetrovné. To dostane blízka osoba, ktorá sa stará o dlhodobo chorého človeka. Príspevok bude v rozsahu 55 percent z platu po dobu najviac troch mesiacov. Ide o to, aby ten, kto sa o dlhodobo chorého stará, mal pokryté náklady počas obdobia, kedy poskytuje chronicky chorému blízkemu starostlivosť, a tým pádom počas tohto obdobia nemôže chodiť do zamestnania.

Ak ide o osobu samostatne zárobkovo činnú, zadefinuje sa, kto môže poberať dlhodobé ošetrovné a v akom vzťahu je k poistencovi, takisto sa zadefinuje výška príspevku a doba jeho poberania. Cieľom tejto úpravy z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v zákone o sociálnom poistení je rozšíriť dávku nemocenského poistenia za ošetrovanie blízkej osoby.

Ako ďalej informovalo MZ, zdravotná dokumentácia bude sprístupnená sociálnemu pracovníkovi, ak pracuje v zdravotníckom zariadení. "Kolobeh sa tak zjednoduší a sociálny pracovník môže začať hneď proces posudzovania pre sociálne účely. Rýchlejšie a flexibilne sa vytvoria vhodné podmienky pre pacienta po návrate do domáceho prostredia," uviedla ministerka zdravotníctva.

 

obrazok


Rezort zdravotníctva chce posilniť aj hospice. Verejná minimálna sieť pre hospic a mobilný hospic je ustanovená najmenej jedným hospicom a jedným mobilným hospicom na území samosprávneho kraja. "Po novom chceme tento typ následnej starostlivosti posilniť. Navrhujeme verejnú minimálnu sieť pre hospic a mobilný hospic ustanoviť najmenej dvoma hospicmi na územie samosprávneho kraja a jedným mobilným hospicom na územie okresu," vysvetlila ministerka Andrea Kalavská.

Posilnenie agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivost (ADOS) je ďalším krokom, ktorý má podľa MZ zlepšiť starostlivosť o chorých. Verejná minimálna sieť pre ADOS je ustanovená počtom 809 sesterských miest na celé územie Slovenska. MZ navrhuje počet sesterských miest zvýšiť z 809 na 1 128. "Najväčším prínosom posilnenia týchto zariadení je, že pacient ostáva doma a za ním prichádza lekár, sestra, fyzioterapeut a ošetrujú ho doma v jeho prirodzenom prostredí, pričom sa odbúrava stres spojený s cestovaním pacienta za lekárom a skracuje sa tým aj čakanie," uzavrela šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Po novom sa majú rozšíriť aj kompetencie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad tak bude kontrolovať aj poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnej pomoci, ktoré nemajú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Cieľom tejto zmeny podľa MZ je, aby úrad mal dosah aj na kontrolu týchto zariadení a mal kompetenciu vstúpiť do kontrolného mechanizmu. "K uvedenému kroku sme pristúpili aj z dôvodu udalosti z vlaňajška, kedy v domove sociálnych služieb vystupoval falošný lekár," uzavrelo ministerstvo.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies