Mesiac fotografie prinesie do Bratislavy vyše 25 výstav

NETKY.SK • 4 November 2022, 13:48 • 2 min
Mesiac fotografie prinesie do Bratislavy vyše 25 výstav

BRATISLAVA - November v hlavnom meste opäť patrí Mesiacu fotografie. V poradí 32. ročník festivalu prinesie vyše 25 individuálnych aj kolektívnych výstav slovenských a zahraničných autorov. Vizuál tvorí fotografia českého autora, svetoznámeho fotografa Antonína Kratochvíla. "Pre ústredný motív sme zvolili portrétnu fotografiu z cyklu David Bowie, 1997, pretože portrét je jednou z hlavných tém tohtoročného festivalu," uviedla umelecká riaditeľka festivalu Eva Hodek.

slovakia

left justify in out

Festivalový program je tradične rozdelený do blokov. Blok Stredná a východná Európa prináša rad autorských výstav, napríklad diela slovenských fotografov Tibora Borského, Miloša Dohnányho, Martina Kollára alebo Juraja Mravca, rovnako aj diela českých umelcov. Maďarskú fotografiu zastupuje Martin Munkácsi a rakúsku Gregor Sailer, poľskú fotografickú tvorbu Michał Szalast a bulharskú fotografiu Denislav Stoychev. Nielen priaznivcov fotografie zaujme výstava Antonína Kratochvíla, ktorého portréty Davida Bowieho, Blondie, Johnnyho Deppa či Harvey Keitela sa stali legendárnymi. Výstavu svetovo uznávaného českého fotografa Z očí do očí pripravil Stredoeurópsky dom fotografie v spolupráci s Českým centrom v Bratislave. Hodek na pondelkovej tlačovej konferencii upozornila aj na rozsiahlu výstavu o výnimočnej osobnosti našej hudobnej scény – Mariánovi Vargovi, ktorú v Danubiane pripravili k jeho nedožitým 75. narodeninám českí a slovenskí fotografi. Festivalový blok Svetová fotografia je zameraný na tvorbu umelcov zo Škandinávie. "Vďaka úspešnej viacročnej spolupráci s festivalom La Gacilly-Baden Photo sme mohli pripraviť veľkolepú výstavu Na Sever!, ktorá predstaví diela známych škandinávskych autorov, akými sú Pentti Sammallahti, Sanna Kannisto, Erik Johansson a Ragnar Axelsson," uvádzajú organizátori k výstave, ktorá dostala priestor v Zoya Gallery i v exteriéri na Michalskej ulici. Výnimočné miesto v 32. ročníku Mesiaca fotografie patrí podľa Hodek rozsiahlej výstave Erwina Wurma, autora, ktorý "slobodne prekračuje hranice fotografie a sochárstva". Výstavu Umelec prosiaci o milosť oficiálne otvoria v Galérii mesta Bratislavy (GMB) v Pálffyho paláci 9. novembra za účasti autora. Mesiac fotografie prvýkrát na Slovensku predstaví dielo známeho talianskeho fotografa Giana Butturiniho na veľkoformátovej výstave v Dome umenia. V týchto priestoroch sa uskutoční aj výstava amerického fotografa Nicka Brandta a rakúskej fotografky Christine de Grancy. V Galérii Artotéka predstaví svoj projekt turecká fotografka Cemre Yesil Gönenli. Sprievodný program ponúkne knižné krsty, diskusie a stretnutia s autormi a kurátormi, konferenciu O (ne)viditeľnosti fotografie/vizuálneho umenia strednej Európy v iných regiónoch EÚ, prednášky, workshopy alebo projekcie venované škandinávskej fotografii a filmu.

Detailný program je dostupný na www.mesiacfotografie.sk.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies