Ministerstvo chce kúpiť vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur

NETKY.SK • 29 Jún 2022, 10:52 • 2 min
Ministerstvo chce kúpiť vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur

BRATISLAVA - Ministerstvo vnútra (MV) SR plánuje zadovážiť dva stroje pre policajtov a záchranárov. Obstarávanie realizuje priamym rokovacím konaním.

slovakia

left justify in out

Poukazuje na problémy pri údržbe a prevádzke súčasných vrtuľníkov Mi-171 v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine. Jedna zákazka má hodnotu 13,135 milióna eur bez DPH, druhá 16,253 milióna eur. Vyplýva to z oznámení zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

 

img

Mi-171

 

„Zmluvy zahŕňajú okrem dodania vrtuľníkov aj typové preškolenie personálu, aby bolo možné vrtuľníky používať čo možno najskôr. V prípade oboch zákaziek je predmetom nákup jedného kusu dvojmotorového vrtuľníka vo výkonnostnej kategórii A spolu s výcvikom a modifikáciami,“ priblížila Eliášová.

 

Prečítajte si tiež: Monika Jankovská nenosí monitorovací náramok!

 

Cieľom je odvrátiť riziko straty spôsobilostí potrebných na plnenie úloh záchranných a policajných zložiek. „Aktuálne je zároveň platné uznesenie vlády, ktoré zaväzuje ministra vnútra, aby predstavil kolegom vo vládnom kabinete návrh nákupu a ak bude vláda súhlasiť, rezort následne podnikne ďalšie kroky,“ pripomenula.

 

Potrebu priameho rokovacieho konania ministerstvo argumentuje najmä situáciou súvisiacou s vojnou na Ukrajine, ktorá spôsobuje komplikácie pri údržbe či získavaní náhradných dielov pre vrtuľníky Mi-171.

 

„Vrtuľníky môžu byť v súčasnosti prevádzkované do prvej neštandardnej poruchy, keď bude znemožnená dodávka náhradných dielov alebo bude potrebný súhlas konštrukčnej kancelárie alebo do ukončenia spolupráce pri poskytovaní technickej dokumentácie výrobcom vrtuľníkov,“ vysvetlilo.

 

img

Bell 429

 

Ministerstvo aktuálne disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171 a jedným vrtuľníkom Bell 429. Techniku využíva najmä polícia, slúži však aj hasičom a horským záchranárom.

 

Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte v roku 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov. Vláda schválila bezodkladnú obnovu vrtuľníkov v apríli.

 

Možno vás zaujme: Je to definitívne! EÚ zakázala predaj áut so spaľovacími motormitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies