Japonsko: Bývalý boxer čakal na popravu 46 rokov

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 16:12 • 2 min
Japonsko: Bývalý boxer čakal na popravu 46 rokov

TOKIO - Japoncovi, ktorý 46 rokov čakal na popravu, opäť hrozí trest smrti. Súd Iwaa Hakamadu prepustil v roku 2014 po analýze DNA, vlani však prípad začali nanovo vyšetrovať a dnes prokuratúra požiadala o najvyšší možný trest.

slovakia

left justify in out

88-ročný Hakamada bol hlavným podozrivým v prípade štvornásobnej vraždy v prefektúre Šizuoka juhozápadne od Tokia. Dodnes ale trvá na svojej nevine.
 
Polícia bývalého boxera zadržala v roku 1966 pre podozrenie z vraždy majiteľa firmy, v ktorej pracoval, jeho manželky a dvoch detí a následného zapálenia ich domu. Trest smrti súd Hakamadovi uložil o dva roky neskôr.
 
Japonský súd rozhodol o prepustení Hakamady v roku 2014, keď dospel k záveru, že dôkazy, na základe ktorých bol muž zatknutý, vyšetrovatelia sfalšovali. Spolu s verdiktom súd nariadil nové vyšetrovanie prípadu.
 
Súdne konanie proti Hakamadovi obnovili vlani v októbri, píše denník Jomiuri šimbun. Hakamada od roku 2014 žije so svojou deväťdesiatročnou sestrou, ktorá dlhodobo obhajuje jeho nevinu. Na súdnom vypočutí sa dnes nezúčastnil.
 
Väzni odsúdení na trest smrti sa v Japonsku o výkone popravy dozvedia spravidla len niekoľko hodín vopred. Okresný súd v Osake minulý mesiac zamietol odvolanie dvoch odsúdených, ktorí sa usilovali o to, aby bola prax informovania väzňov v deň popravy uznaná za nehumánnu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: The Guardian, Foto: Iwao Hakamada na tlačovej konferencii ešte v roku 2019 / AP
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies