Minister Raši: Vyzývam každého, kto môže, aby sa pridal k darcom krvi

NETKY.SK • 14 Jún 2024, 16:05 • 2 min
Minister Raši: Vyzývam každého, kto môže, aby sa pridal k darcom krvi

BRATISLAVA - Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši dnes pri príležitosti 20. výročia Svetového dňa darcov krvi na pobočke Národnej transfúznej stanice (NTS) v Bratislave daroval túto vzácnu tekutinu. Zároveň vyzval každého, kto môže, aby tak urobil tiež. Minister Raši je držiteľom bronzovej Janského plakety.

slovakia

left justify in out

„Ako lekár vyzývam každého, kto môže, aby sa pridal k darcom. Najmä v lete transfúzne stanice a nemocnice trpia nedostatkom krvi, keďže je dovolenkové obdobie, ľudia sú rozcestovaní a zásob je menej,“ odkázal minister Raši.

Hlavnou témou tohtoročného svetového dňa je Dvadsať rokov osláv darcovstva a vyjadrenie poďakovania sa všetkým darcom krvi na celom svete.

Dnešok využíva NTS ako príležitosť na prejav vďaky a úcty všetkým darcom krvi na Slovensku, ktorí zachraňujú nespočetné množstvo životov. Nezištné darovanie krvi má veľký dopad nielen na životy tých, ktorí pre svoju liečbu potrebujú transfúzne prípravky, ale aj na ich rodiny a priateľov. Krv je potrebná denne – potrebujú ju ženy s komplikáciami počas tehotenstva a pri ťažkých pôrodoch, deti s ťažkou anémiou, obete nehôd, pacienti po chirurgických zákrokoch či onkologickí pacienti.

„Darovanie krvi vnímam ako ten najušľachtilejší čin, lebo človek dáva niečo zo seba, čo inému môže zachrániť život,“ poznamenal Raši.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi v máji 2005. Každoročne ho okrem WHO koordinujú aj Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MIRRI SR, Foto: freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies