Minister Blanár odcestoval na Cyprus. Stretne sa tam s prezidentom i so slovenskými vojakmi

NETKY.SK • 9 Máj 2024, 15:10 • 2 min
Minister Blanár odcestoval na Cyprus. Stretne sa tam s prezidentom i so slovenskými vojakmi

NIKÓZIA - Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) v stredu večer odcestoval na oficiálnu návštevu Cyperskej republiky. Vo štvrtok (9. 5.) ho prijme cyperský prezident Nikos Christodoulides.

slovakia

left justify in out

Rokovať bude aj s rezortným partnerom Constantinosom Kombosom. V rámci pracovného programu sa šéf rezortu diplomacie stretne aj s vedením mierovej misie Organizácie Spojených národov na Cypre (UNFICYP), ako aj slovenskými vojakmi a policajtmi pôsobiacimi v tejto mierovej misii.

Podľa Blanára sa Slovensko bude zapájať do sprostredkovania bikomunitného dialógu, kým to bude potrebné. Pripomenul, že Slovensko je v tejto oblasti aktívne už 35 rokov. "Toto je niečo veľmi unikátne," vyzdvihol s tým, že slovenský príspevok je oceňovaný aj v OSN. Rovnako upozornil na výsledky, ktoré dosiahli za vyše 20 rokov v mierovej misii slovenskí vojaci.

Ministri vyzdvihli tiež partnerstvo krajín v rámci Európskej únie a excelentné vzájomné vzťahy. Ako načrtol Kombos, hovorili napríklad o možnostiach spolupráce v oblasti obchodu, obrany, turizmu či inovácií.

Blanár sa vo štvrtok večer zúčastní ako čestný hosť na slávnostnom podujatí pri príležitosti 20. výročia vstupu Cyperskej republiky do Európskej únie na pozvanie cyperského prezidenta Nikosa Christodulidisa, s ktorým taktiež vo štvrtok rokoval.

Predpoludním sa slovenský minister stretol so zástupcami krajanov. Na ostrove ich žije asi 2500. V rámci programu ho čaká aj stretnutie s vedením misie UNFICYP, slovenskými vojakmi a policajtmi, ktorí na Cypre pôsobia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR, eREPORT, SME, Foto: Facebook / Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies