Milan Krajniak: K čiastočnej informatizácii v roku 2022 dôjde v Sociálnej poisťovni i na ministerstve

NETKY.SK • 6 Január 2022, 11:56 • 2 min
Milan Krajniak: K čiastočnej informatizácii v roku 2022 dôjde v Sociálnej poisťovni i na ministerstve

BRATISLAVA - V roku 2022 by chcel minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zefektívniť niektoré procesy v Sociálnej poisťovni (SP) a na ministerstve. Hovorí napríklad o elektronickom systéme vyplácania dávok a podávaní žiadostí o dávky v SP.

slovakia

left justify in out

Na ministerstve zase v spolupráci s úradmi práce spúšťajú informačný systém sociálnych služieb. Povedal to v rozhovore pre TASR. „V Sociálnej poisťovni potrebujeme čo najviac prejsť na elektronický systém vyplácania dávok a podávanie žiadostí o dávky. Aby táto administratíva zamestnávala čo najmenej ľudí a aby občania nemuseli chodiť s papierovými lístočkami od úradu k úradu," okomentoval minister s tým, že v parlamente je aktuálne zákon, ktorý hovorí aj o elektronickej PN. Legislatívna zmena by podľa neho umožnila preniesť dobré skúsenosti, ktoré mala SP počas pandémie, do trvalej praxe. Vtedy rezort umožnil podávanie pandemickej "péenky" elektronicky, aby nedochádzalo k fyzickým kontaktom pre možné riziko nákazy novým koronavírusom.

 

img

 

„V prípade, že to na februárovej parlamentnej schôdzi prejde, tak už od polovice budúceho roka by ľudia nemuseli obiehať Sociálnu poisťovňu s lístkami od vybraných lekárov. Bude to oveľa jednoduchšie, bude to môcť za nich vybaviť lekár a bude to elektronické," zhrnul minister s tým, že toto je najväčšou strategickou prioritou, ktorú chce v SP realizovať.

 

Na otázku, či by sa elektronická komunikácia nedala zaviesť aj na úradoch práce, aby sa ľudia nemuseli hlásiť do evidencie osobne, minister odpovedal, že sa informatizácia zavádza postupne. Ale finančné prostriedky na modernizáciu alebo budovanie úplne nových informačných systémov sú obmedzené. Či už sú to peniaze z rozpočtu alebo z eurofondov.

 

img

 

„Preto vždy postupujeme po častiach," dodal minister s tým, že druhou základnou zmenou v rámci IT je informačný systém sociálnych služieb, ktorý rezort spúšťa v spolupráci s úradmi práce. „Umožní lepšie evidovať potreby obyvateľov v regiónoch, o akú sociálnu službu majú najväčší záujem, aké sú náklady na poskytovanie takej služby. Aby sme vedeli presnejšie a najmä spravodlivejšie preplácať finančné náklady rôznym zariadeniam sociálnych služieb," dodal minister. Vyjadril však spokojnosť s tým, ako jeho podriadené inštitúcie – napríklad SP, úrady práce, inšpektoráty práce – fungovali v roku 2021.

 

Prečítajte si: Čo bolo najdôležitejšou politickou udalosťou roka 2021 pre Zuzanu Čaputovú?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies