Čo bolo najdôležitejšou politickou udalosťou roka 2021 pre Zuzanu Čaputovú?

NETKY.SK • 6 Január 2022, 10:41 • 3 min
Čo bolo najdôležitejšou politickou udalosťou roka 2021 pre Zuzanu Čaputovú?

BRATISLAVA - Prezidentka vlani absolvovala 149 prijatí v Prezidentskom paláci. Medzi priority nového roka zaraďuje sledovanie situácie v zariadeniach sociálnych služieb a tému dlhodobej starostlivosti o seniorov. Zameriavať sa chce naďalej aj na témy ochrany duševného zdravia či ochrany životného prostredia.

slovakia

left justify in out

Pre Zuzanu Čaputovú bolo najdôležitejšou vnútropolitickou udalosťou minulého roka vymenovanie novej vlády Eduarda Hegera. V stanovisku to uviedol hovorca prezidentky SR Martin Strižinec. Prezidentka však okrem ministrov vymenovala aj 60 nových sudcov, 86 vysokoškolských profesorov či 12 generálov ozbrojených síl. Šiestim novým veľvyslancom SR prezidentka odovzdala poverovacie listiny. Ocenila úspechy slovenských športovcov. Medzi prijatými boli aj príslušníci hasičského a záchranného zboru, ktorí zasahovali v lete 2021 pri ničivých lesných požiaroch v Grécku.

 

img

 

„Prezidentka podpísala 161 zákonov, 6 zákonov vetovala. Vlani bolo do prezidentskej kancelárie doručených 1 440 žiadostí o milosť. Prezidentka po dôslednom individuálnom posúdení v 5 prípadoch rozhodla o udelení milosti a v 3 ďalších o prerušení, respektíve odložení výkonu trestu,“ spresnil Strižinec.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Zuzana Čaputová apeluje na ľudskosť a súdržnosť Slovákov

 

V rámci vedenia zahraničnej politiky sa minulý rok stretla s viacerými svetovými lídrami, ako s americkým prezidentom Joe Bidenom, britským princom Charlesom či vojvodkyňou z Cambridgea Kate. „Najočakávanejšou návštevou bola septembrová návšteva pápeža Františka na Slovensku,“ pripomenul Strižinec. Naopak, prezidentka bola na oficiálnej návšteve Slovinska, Dánska či Rakúska.

 

 

Prezidentka reprezentovala krajinu na samite Severoatlantickej aliancie v Bruseli, na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe a na dvoch samitoch prezidentov krajín V4, ktoré sa konali v Poľsku a v Budapešti. S príhovormi vystúpila na viacerých svetových fórach. „Prezidentka má za sebou spolu 9 zahraničných ciest, prijala poverovacie listiny od 22 zahraničných veľvyslancov a ratifikovala 6 medzinárodných zmlúv,“ vymenoval Strižinec.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Dohoda s USA porušuje suverenitu Slovenska, tvrdí Fico

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies