Merkelová zdôraznila dôležitosť odvrátiť odchod Británie bez dohody

NETKY.SK • 3 Apríl 2019, 18:05 • 2 min
Merkelová zdôraznila dôležitosť odvrátiť odchod Británie bez dohody

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová potvrdila v stredu svoj záväzok, že na zaistení riadeného, usporiadaného brexitu bude pracovať "až do poslednej hodiny".

slovakia

left justify in out

Dodala však, že s riešeniami musí prísť v prvom rade Británia. Merkelová podľa tlačovej agentúry AP uviedla, že odvrátenie chaotického brexitu je "v záujme Británie, ale predovšetkým v našom vlastnom záujme".

 

Kancelárka plánuje navštíviť vo štvrtok Írsko, kde bude okrem iného diskutovať o hranici tejto republiky so Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojného kráľovstva. Práve táto hranica je jednou z najzložitejších záležitostí v odchode Británie z Európskej únie.

 

Odloženie brexitu

 

Nemecká kancelárka po stretnutí s regionálnymi predstaviteľmi vo východnom Nemecku povedala: "Samozrejme, k riešeniam musia dospieť predovšetkým v samotnej Británii..., vidíme, že tam vyvíjajú naozaj intenzívne úsilie, ale takisto vidíme, že tam vládnu veľmi rozdielne názory."

 

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok po zasadnutí svojho kabinetu oznámila, že Spojené kráľovstvo požiada Európsku úniu o ďalšie odloženie termínu brexitu.

 

 

Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

 

Mimoriadny summit

 

Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.

 

Írsko plánuje na budúcotýždňovom mimoriadnom summite EÚ v Bruseli podporiť žiadosť Británie o ďalší krátkodobý odklad jej odchodu z EÚ.

 

Vyhlásil to v stredu írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney a označil za veľmi nepravdepodobné, že Británia opustí Úniu 12. apríla bez dohody.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies