Medzinárodný festival Konvergencie oslavuje 25 rokov

NETKY.SK • 7 Júl 2024, 16:17 • 2 min
Medzinárodný festival Konvergencie oslavuje 25 rokov

BRATISLAVA - Od 12. septembra do 8. októbra ponúkne festival v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici inšpirujúce stretnutia s hudbou. Výnimočné projekty nebudú na festivale chýbať ani tentokrát.

slovakia

left justify in out

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí na Slovensku, oslavuje tento rok 25. výročie svojho založenia. Od 12. septembra do 8. októbra ponúkne v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici inšpirujúce stretnutia s hudbou. Informovala o tom PR manažérka Mária Hejtmánková.

"Konvergencie vznikli ako túžba po vytvorení priestoru pre hudbu a priateľov, v ktorom sú prítomné sloboda, dôvera a radosť," hovorí umelecký riaditeľ a zakladateľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

Od začiatku sa festival stal miestom stretávania popredných domácich a zahraničných umelcov viacerých generácií.

Mnohí sa na festival pravidelne vracajú, napríklad svetoznámy britský violončelista Robert Cohen, profesor na Royal Academy of Music v Londýne, bývalý pedagóg Luptáka, ktorý bude hosťom úvodnej Bratislavskej noci komornej hudby i galakoncertu k 25 rokom festivalu v Átriu Slovenskej národnej galérie s dielami Dohnányiho, Brahmsa a Schuberta.

Úvodným podujatím Konvergencií bude Bratislavská noc komornej hudby v Klariskách, počas ktorej tradične zaznie niekoľko koncertov v priebehu jedného večera. Festival sa začne na mieste, s ktorým sú späté jeho začiatky.

Konvergencie počas viac než dvoch dekád existencie spoluvytvárali kultúrnu identitu hlavného mesta aj uvádzaním hudby autorov spätých s Bratislavou. V programe Bratislavskej noci komornej hudby tak nemôžu chýbať mená osobností ako Vladimír Godár, Peter Zagar, Marián Varga alebo Ernő Dohnányi.

Operný spevák a výnimočný interpret piesňovej literatúry Peter Mikuláš sa s Luptákom predstaví v Godárovej skladbe Bikít Gilgameš. Skladbám pre violončelo budú patriť koncerty zoskupení Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum. Večer vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave spojí umelcov z krajín V4.

Výnimočné projekty nebudú na festivale chýbať ani tentokrát. Patrí medzi ne vystúpenie českej mezzosopranistky Belly Adamovej. Víťazka prestížnych speváckych súťaží sa v Bratislave predstaví so Škampovým kvartetom v Schubertovom piesňovom cykle Zimná cesta.

Pri tejto príležitosti Konvergencie iniciovali prvý kompletný preklad básnickej zbierky Wilhelma Müllera, ktorú Schubert zhudobnil. Pripravuje ho prekladateľ, germanista a básnik Ladislav Šimon.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Festival Konvergencie, Foto: in.ba.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies