Ľadovce v Himalájach sa topia najrýchlejšie na svete

NETKY.SK • 21 December 2021, 15:58 • 2 min
Ľadovce v Himalájach sa topia najrýchlejšie na svete

NEW YORK - Ľadovce v Himalájach sa v dôsledku globálneho otepľovania roztápajú v "mimoriadnej miere" a rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v pondelok vo vedeckom časopise Scientific Reports, píše agentúra DPA.

slovakia

left justify in out

Roztápanie ľadovcov v Himalájach podľa vedcov ohrozuje dodávky vody pre takmer dve miliardy ľudí. Viac ľadovcov ako v Himalájach sa nachádza iba v Arktíde a Antarktíde, približuje DPA. „Naše zistenia jasne ukazujú, že ľad sa teraz stráca z himalájskych ľadovcov rýchlosťou, ktorá je najmenej desaťkrát vyššia, ako je priemerná hodnota nameraná za posledné storočia,“ uviedol vedúci štúdie Jonathan Carrivick z Univerzity v Leedsi. Dodal, že „toto zaznamenané zrýchlenie tempa úbytku ľadovcov sa objavilo len v priebehu niekoľkých posledných desaťročí, čo sa zhoduje s klimatickými zmenami spôsobenými človekom“.

 

img

 

Výskumníci tiež zistili, že ľadovce v Himalájach stratili 40 % svojej plochy, z toho veľkú časť od 70. rokov minulého storočia. Ľadovce zásobujú vodou ľudí, ktorí žijú v horách a údoliach v blízkosti riek ako Ganga, Indus, Brahmaputra a mnohých ďalších. „Tento výskum je len posledným potvrdením toho, že tieto zmeny sa zrýchľujú a že budú mať zásadný vplyv na celé krajiny a regióny,“ povedal výskumník z Univerzity v Dundee a jeden zo spoluautorov štúdie Simon Cook.

 

Možno vás zaujme: Grónsko sa roztápa závratnou rýchlosťou. Hrozia globálne povodne!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies