Konečne! Budeme zaokrúhlovať, aby sme sa zbavili mincí

NETKY.SK • 24 September 2021, 11:38 • 3 min
Konečne! Budeme zaokrúhlovať, aby sme sa zbavili mincí

BRATISLAVA - Rezort financií zdôraznil, že jednocentové a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom. Príjemcovia platieb aj po tom, ako sa zavedie povinné zaokrúhľovanie, budú naďalej povinní prijať pri platbách v hotovosti tieto mince.

slovakia

left justify in out

Hodnota nákupov pri platbe v hotovosti by sa mala zaokrúhľovať tak, aby sa významne obmedzil obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Vyplýva to z novely zákona o cenách, ktorú v piatok posunulo plénum Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.  "Použitý spôsob zaokrúhľovania predstavuje neutrálny, spravodlivý spôsob pre obe strany, obchodníka aj kupujúceho," konštatuje ministerstvo financií.

 

img

 

Mesačný náklad zaokrúhľovania predstavuje rozpätie 0 až 2 centy. Pri platbe do 5 centov sa navrhuje zaokrúhlenie nahor, na 5 eurocentov. Zaokrúhliť by sa mala až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti. Ak by sa celý nákup platil napríklad platobnou kartou, výsledná platená cena sa nezaokrúhľuje. 

 

img

 

Pri kombinácii platieb sa má zaokrúhľovať len suma hradená v hotovosti. Zaokrúhľovanie by tak malo byť len v prípade hotovostných platieb, keďže cieľom navrhovanej zmeny je obmedzenie obehu mincí, ktoré súvisia s hotovosťou.

 

Možno vás zaujme: Odľahčia si ľudia svoje peňaženky? Vláda dnes prerokuje zrušenie jednocentoviek a dvojcentoviek

 

"Touto úpravou sa znížia náklady podnikateľov za poplatky bánk za vloženie, respektíve spracovanie jednocentových a dvojeurocentových mincí, dôjde k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí."

 

Slovensko tak nasleduje niektoré krajiny eurozóny, ktoré sa pre takéto riešenie rozhodli na národnej úrovni s tým, že jednocentové a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom až do ich zrušenia Radou EÚ po porade s Európskym parlamentom a Európskou centrálnou bankou (ECB) na úrovni eurozóny.

 

Účinnosť zákona navrhuje MF od 1. januára 2022. Navrhovaná účinnosť počíta s časovým priestorom pre podnikateľov na úpravu registračných pokladníc a iných potrebných softvérov.

 

Podľa Ladislava Kamenického v súvislosti so zákonom, ktorý obmedzí obeh jednocentových a dvojcentových mincí, je potrebné, aby sa táto transformácia nezneužívala. Pretože podľa Kamenického si sami obchodníci tvoria ceny tovarov a ceny potravín sa zvyšujú aj bez toho. A obchodníci podľa neho veľmi radi využijú každú príležitosť, aby zvýšili svoje marže.


Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Suju by sa mali zaviesť nejaké páky na to, aby zaokrúhľovanie obchodníci nezneužívali. "No zákon ako taký je potrebné schváliť,“ poznamenal Suja.

 

img

 

Predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet za stranu SaS Marián Viskupič však uviedol, že nie je dôvod na to, aby ceny potravín rástli pre zaokrúhľovanie najmenších eurocentov. Obchodníci zvyšujú podľa neho ceny vtedy, keď im stúpajú náklady. A aj výmena centov je pre nich náklad, ktorý prijatím zákona už nebude. „Aj týmto krokom znížime tlak na zvyšovanie cien tovarov,“ povedal Viskupič.

Ladislav Kamenický na záver zopakoval, že so zákonom nemá problém, no štát by mal začať kontrolovať jednotkové ceny potravín, aby sa prípadné zdražovanie dalo v budúcnosti skontrolovať. „Aké sú dnes jednotkové ceny a aké budú po prijatí zákona.“  Ceny potravín nám totiž podľa neho prudko rastú. „Tieto nárasty musíme zastaviť a veľkú časť tejto zodpovednosti majú v rukách reťazce a štát ich musí kontrolovať.“

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies