Maďarič: Na obnovu pamiatok a sídiel kultúrnych inštitúcií dáme viac

NETKY.SK • 28 December 2016, 15:30 • 2 min
Maďarič: Na obnovu pamiatok a sídiel kultúrnych inštitúcií dáme viac

BRATISLAVA - Viac peňazí ako v minulosti vloží ministerstvo kultúry v nadchádzajúcom roku do obnovy pamiatok. Dôvodom je, že z rozpočtu Ministerstva kultúry (MK) SR na rok 2017 je na dotačný systém rezortu určených 16 miliónov eur, a to je oproti roku 2016 o 5,98 mil. eur viac.

slovakia

left justify in out

MK SR dá tieto zdroje hlavne na program na záchranu nášho kultúrneho dedičstva Obnovme si svoj dom a tiež na podporu kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. Na pamiatky sa „podarilo získať vyššie prostriedky a pre budúci rok tam pôjde dvojnásobné množstvo. Domnievam sa, že ak takúto sumu, zhruba 12 miliónov eur, udržíme ďalšie roky, tak sa zásadným spôsobom posunie obnova pamiatkového fondu na Slovensku,“ konštatoval v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry Marek Maďarič. Aj doteraz sa podľa ministra urobilo veľa, vždy však bol problém s peniazmi.


Pri dotáciách určených na záchranu kultúrneho dedičstva Slovenska chce MK SR zlepšiť aj ich distribúciu, „aby to malo logiku, aby sme sústreďovali prostriedky na dokončenie obnovy významných pamiatok“, priblížil Maďarič. Ministerstvo chce v obnove pamiatok zlepšiť systém, podľa ktorého sa rozhodne, na obnovu a záchranu ktorých pamiatok prispeje a v akom poradí.

 

Zároveň sa pracuje na stratégii obnovy pamiatkového fondu, ktorú verejnosti ministerstvo predstaví práve v roku 2017. Obnova pamiatkových objektov je nielen dlhodobým cieľom MK SR, ale aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Krátko po jeho schválení v apríli 2016 šéf rezortu kultúry upozornil aj na potrebu prepojenia obnovy pamiatok na cestovný ruch. Využitie pamiatok na rôzne účely vrátane cestovného ruchu bude tiež súčasťou pripravovanej stratégie obnovy pamiatkového fondu.


V programovom vyhlásení vlády sa hovorí aj o rekonštrukcii, obnove i dostavbe sídiel národných kultúrnych inštitúcií. Konkrétne sa spomína obnova, dostavba a modernizácia sídla Slovenskej národnej galérie v Bratislave, dokončenie obnovy hradu Krásna Hôrka a dostavba Múzea holokaustu v Seredi. Tak Krásna Hôrka, ako aj Múzeum holokaustu patria pod Slovenské národné múzeum. V pláne sú i prípravy na rekonštrukciu historickej budovy Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.


Minister Maďarič sa domnieva, že „sú všetky predpoklady na to, aby sa v tomto volebnom období otvorila zrekonštruovaná a rozšírená Slovenská národná galéria“. Sú na to zdroje v rozpočte a napredujú aj stavebné práce, napriek tomu, že veľké búracie práce predsedníctvo SR v Rade EÚ mierne spomalilo.


V rozpočte sa taktiež podarilo pokryť prostriedky na dokončenie Múzea holokaustu, ktoré ako prvé múzeum, ale aj vzdelávacie centrum o holokauste na Slovensku, slávnostne otvorili 26. januára 2016 v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Múzeum už funguje, tri z piatich barakov sú už otvorené pre verejnosť. Treba však dobudovať zvyšné objekty. V časti areálu by mohol vzniknúť park a časť by sa mohla upraviť na parkovisko vhodné i pre autobusy. Vláda konkrétne vo svojom programovom vyhlásení píše, že "dokončí výstavbu Múzea holokaustu v Seredi ako inštitúcie s potenciálom vzdelávania a výchovy proti všetkým formám neznášanlivosti, násilia a extrémizmu". Na Slovensku boli počas 2. svetovej vojny tri pracovné tábory pre Židov - v Novákoch, Seredi a vo Vyhniach. Jediný dodnes dochovaný areál aj s budovami je v Seredi. Seredský tábor sa v septembri 1944 premenil na koncentračný. Objekty a areál bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi vyhlásili v roku 2009 za národnú kultúrnu pamiatku.


V prípade jedného z najkrajších stredovekých hradov, hradu Krásna Hôrka, strecha ktorého zhorela 10. marca 2012, je obnova podľa Mareka Maďariča v poslednej a najzložitejšej fáze venovanej reštaurovaniu. „Má to aj pozitívnu stránku, a to, že doteraz sme nikdy o Krásnej Hôrke nevedeli toľko ako dnes, pretože pri reštaurovaní sa musí všetko skúmať hĺbkovo. V tejto etape sa už pripravuje projekt dokončenia a celkovej obnovy,“ konštatoval minister. Maďariča teší, že časť nákladov kryje poistenie a pripomenul, že MK SR dalo objekty v jeho správe poistiť počas jeho prvého funkčného obdobia. Z poistky dostalo národné múzeum na rekonštrukciu sedem miliónov eur, potrebné však budú ďalšie milióny. Podľa plánov by hrad mal byť obnovený do troch rokov.


Rekonštrukcia historickej budovy Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave by sa postupne tiež mohla stať realitou. MK SR poskytne SND peniaze na vypracovanie projektu rekonštrukcie. K storočnici SND, ktorá pripadá na rok 2020, však budova pravdepodobne obnovená nebude. Minister kultúry verí, že by sa v tom čase mohlo aspoň začať s rekonštrukciou. Tá posledná bola v rokoch 1969 až 1972.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies