Japonsko, Južná Kórea a USA odsudzujú spoluprácu medzi Ruskom a KĽDR

NETKY.SK • 24 Jún 2024, 09:34 • 2 min
Japonsko, Južná Kórea a USA odsudzujú spoluprácu medzi Ruskom a KĽDR

SOUL - Japonsko, Južná Kórea a Spojené štáty spoločne "ostro odsúdili" rozširujúcu sa vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou, informovala juhokórejská agentúra Jonhap v pondelok.

slovakia

left justify in out

Tokio, Soul a Washington vydali spoločné vyhlásenie v nadväznosti na stredajšiu návštevu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Pchjogjangu, kde Putin spoločne s lídrom KĽDR Kim Čong-unom podpísal dohodu o"komplexnom strategickom partnerstve".

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii alebo vyhlási vojnový stav.

"Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko odsudzujú najostrejším možným spôsobom rozvíjajúcu sa vojenskú spoluprácu medzi KĽDR a Ruskom, vrátane opakovaných dodávok zbraní z KĽDR do Ruska, ktoré predlžujú utrpenie ukrajinských obyvateľov, porušujú viaceré rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a ohrozujú stabilitu v Severovýchodnej Ázii a Európe," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Spojené štáty zároveň zopakovali, že ich bezpečnostné záväzky ochrániť Južnú Kóreu a Japonsko pred útokom sú neochvejné.

"Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko zároveň potvrdzujú, že cesta za dialógom ostáva otvorená a naliehajú na KĽDR, aby upustilo od ďalších provokácií a vrátilo sa k rokovaniam," dodáva vyhlásenie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Johnap, Foto: timesofisrael.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies