Maďari budú môcť na Slovensku používať svoj jazyk a rozvíjať kultúru, tvrdí Matovič

NETKY.SK • 12 Jún 2020, 15:15 • 2 min
Maďari budú môcť na Slovensku používať svoj jazyk a rozvíjať kultúru, tvrdí Matovič

BUDAPEŠŤ - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) počas svojej prvej návštevy Budapešti prisľúbil Maďarom, že na Slovensku budú môcť bez strachu používať svoj jazyk a rozvíjať svoju kultúru. Podľa vlastných slov chce, aby sa Maďari na Slovensku cítili ako rovnocenní občania.

slovakia

left justify in out

Spoločná budúcnosť

Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Obaja sa zhodli, že pre ďalšiu spoluprácu oboch krajín je potrebné sústrediť sa na spoločnú budúcnosť a nie minulosť. Orbán zdôrazňoval, že pre Maďarov je kľúčové pre zachovanie národnej identity používanie ich jazyka a kultúry.

 

img

 

Ako doma 
Matovič viackrát zdôraznil, že chce, aby sa Maďari na Slovensku cítili ako doma. "Každému Maďarovi chcem sľúbiť a garantovať, že Slovensko vytvorí také zázemie maďarskej komunite na Slovensku, aby mohli bez strachu používať svoj jazyk a rozvíjať svoju kultúru," povedal slovenský premiér. Zároveň je ale podľa neho vítané, aby sa Maďari na Slovensku učili aj po slovensky.

 

Maďari sú aj v OĽaNO
Znova zopakoval, že aj keď maďarská komunita nemá v slovenskom parlamente zastúpenie v maďarskej politickej strane, v jeho hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je osem poslancov, ktorí ovládajú maďarčinu. Preto sa podľa neho Maďari žijúci na Slovensku nemusia báť, že v novozvolenom parlamente nemajú zastúpenie. "Slovenská republika nie je nepriateľský štát pre ľudí, ktorí rozprávajú inak ako po slovensky," dodal Matovič.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa OĽANO (@obycajniludia),

 

Históriu nemožno ignorovať
Slovenský premiér zdôraznil, že stretnutie s maďarským premiérom sa nieslo v duchu hesla "minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách". Ako však dodal, nemožno si pred spoločnou minulosťou zakrývať oči. "Kto ignoruje históriu je vystavený tomu, že ju bude musieť znovu prežiť," vysvetlil. Sám iniciatívne na rokovaní s Orbánom otvoril otázku Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá bola podpísaná 4. júna 1920 vo Versailles vo Francúzsku. Prevažná väčšina Maďarov ju roky cíti ako národnú krivdu a nespravodlivosť pre rozsah územných strát s troma miliónmi Maďarov oddelených hranicou od materského štátu. Sám Orbán povedal, že každá z krajín vníma túto udalosť inak.

 

img

 

Výročie Trianonu
Matovič v kontexte dlhoročných napätých vzťahov medzi Maďarmi a Slovákmi pripomenul jeho nedávne gesto, keď pri výročí podpisu Trianonskej zmluvy pozval na Bratislavský hrad zástupcov Maďarov žijúcich na Slovensku. Zdôraznil, že je prvým slovenským premiérom, ktorý tak urobil. "Jeho ústretovosť v prípade maďarskej komunity na Slovensku neostala bez odozvy ani v Budapešti, ani u Maďarov žijúcich na Slovensku," komentoval Orbán. Pripomenul ale, že slovenská komunita v Maďarsku má oproti tej maďarskej na Slovensku štvornásobný rozpočet.

 

img


Vízia slovenského premiéra 
Za "správny projekt" označuje V4 ako Orbán, tak aj Matovič. Stredoeurópske zoskupenie by podľa neho malo držať spolu, "aby sme sa mali o koho sa oprieť v dôležitých témach". Slovenský premiér chce tiež v Budapešti organizovať podujatie podobné tomu, ktoré pod názvom "Viac ako sused" organizuje maďarský veľvyslanec na Slovensku. Chce tak viac priblížiť slovenskú kultúru Maďarom.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies