Študenti medicíny dobrovoľne pomáhajú počas leta na centrálnych príjmoch v Univerzitnej nemocnici Bratislava

NETKY.SK • 15 Júl 2023, 11:00 • 2 min
Študenti medicíny dobrovoľne pomáhajú počas leta na centrálnych príjmoch v Univerzitnej nemocnici Bratislava

BRATISLAVA - Študenti medicíny dobrovoľne pomáhajú na pracoviskách centrálnych prijímacích oddelení (CPO) v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Pomáhajú tým personálu a získavajú praktické skúsenosti.

slovakia

left justify in out

Do projektu nemocnice a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) je aktuálne zapojených 22 študentov. Na tlačovej konferencii to v stredu uviedol riaditeľ nemocnice Alexander Mayer. Ako uviedol primár CPO v Ružinove Július Hodosy, na študentských stážach na jednotlivých oddeleniach sú väčšinou zaliečení pacienti a až na CPO študenti vidia akútne stavy, ako napríklad pľúcny edém či infarkt.

 

"Cez rok máme stáže, na ktorých je nás viac v krúžku, čiže sa ani nedostaneme úplne k praktickosti a je to skôr zamerané na teoretickú sféru," uviedla študentka medicíny Mária. Úlohou študentov je podľa primára čeliť situáciám na CPO, kde majú veľmi obmedzený čas na poskytnutie potrebnej lekárskej starostlivosti. 

"Na CPO sa dokážu stretnúť s medicínou, ktorá poskytuje veľmi málo času u pacientov na to, aby sme im pomohli, a medik si musí rozmyslieť, čo z tých všetkých vedomostí využije a implementuje do praxe," podotkol Hodosy. Študenti podľa predsedu študentskej časti akademického senátu LF UK Ivana Fuljera získavajú praktické skúsenosti, ktoré sú v urgentnej medicíne neoceniteľné, uľahčujú prácu kolegom v nemocnici a pomáhajú pacientom.

 

Ako uviedol primár, študenti odbremenia stredný zdravotný personál, najmä sestry, ktorým ušetria približne tretinu času. "CPO sú obrovským problémom nielen v rámci UNB, ale celého Slovenska. My veríme, že je to taký nejaký pilot a študenti budú možno aj cez rok nejakou formou pokračovať," uviedol dekan lekárskej fakulty Juraj Payer. Riaditeľ nemocnice považuje spoluprácu za veľký krok vpred a zároveň príklad pre minimalizáciu problémov v oblasti zdravotnej starostlivosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Aktuality.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies